Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Kr 198/07

Sygn. akt I SA/Kr 198/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 stycznia 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr), WSA Ewa Michna, Protokolant: Iwona Sadowska-Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008r., sprawy ze skargi A. J., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 163 zł ( sto sześćdziesiąt trzy złote ).

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] lipca 2006r. A. J. złożył deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U samochodu osobowego marki [...], o pojemności skokowej silnika 1753 cm3, roku produkcji [...] i nr nadwozia [...]- za kwotę 1.600,00 Euro (umowa z dnia 17 lipca 2006r.), przy czym wykazał podatek akcyzowy do zapłaty w kwocie 4.068,00 zł, który obliczył przy zastosowaniu stawki podatku akcyzowego 65%.

W dniu [...] sierpnia 2006r. do Naczelnika Urzędu Celnego wpłynął wniosek o zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego wraz z korektą deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego. W uzasadnieniu wniosku podatnik wyjaśnił, iż obowiązek zapłaty podatku akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego nie daje się pogodzić z treścią art. 90 TWE stwierdzającego, że żadne państwo członkowskie nie nakłada bezpośrednio lub pośrednio na produkty innych państw członkowskich podatków wewnętrznych jakiegokolwiek rodzaju wyższych od tych, które nakłada bezpośrednio lub pośrednio na inne produkty krajowe. Podatnik powołał się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym zabrania się takiego różnicowania stawek podatku nakładanego na samochody, które stanowią formę ukrytej dyskryminacji towarów pochodzących z innych krajów członkowskich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00