Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Kr 100/07

Sygn. akt I SA/Kr 100/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 stycznia 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr), WSA Ewa Michna, Protokolant: Iwona Sadowska-Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2008r., sprawy ze skargi W. G., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym, - s k a r g ę o d d a l a -

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] kwietnia 2006r. W. G. złożył deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U samochodu osobowego marki [...] o pojemności skokowej silnika 3824 cm3, roku produkcji [...] i nr nadwozia [...]- za kwotę 98.500,00 Euro (umowa z dnia [..] kwietnia 2006r.), przy czym wykazał podatek akcyzowy do zapłaty w kwocie 52.242,00 zł, który obliczył przy zastosowaniu stawki podatku akcyzowego 13,6%.

Następnie wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego z wnioskiem z dnia [...] maja 2006r. o stwierdzenie nadpłaty podatku akcyzowego i w konsekwencji o zwrot uiszczonego podatku. Wniosek został następnie uzupełniony o korektę uproszczonej deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego. W uzasadnieniu wniosku powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych wskazano, iż polskie przepisy nakazujące pobieranie akcyzy od używanych samochodów sprowadzanych z obszaru Unii Europejskiej są sprzeczne ze wspólnotowym zakazem dyskryminacji towarów w ramach Wspólnoty. Od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej organy administracji publicznej związane są bezpośrednio postanowieniami Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, powoływanego dalej jako "TWE", który w art. 23 ust. 1 i 2 stanowi, iż podstawą wspólnoty jest unia celna, która rozciąga się na całą wymianę towarową i obejmuje zakaz ceł przywozowych i wywozowych między państwami członkowskimi oraz wszelkich opłat o skutku równoważnym. Za takie cło/opłatę wwozową bądź też opłatę o skutku równoważnym uznać należy podatek akcyzowy płacony od nabywanych wewnątrzwspólnotowo samochodów osobowych. W związku z tym skoro przepisy polskiej ustawy o podatku akcyzowym są sprzeczne z normami wspólnotowymi to z mocy art. 91 ust. 3 Konstytucji RP przepisy regulujące opodatkowanie akcyzą wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów osobowych nie mogą być stosowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00