Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Go 721/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz, Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska, Asesor WSA Michał Ruszyński (spr.),, Protokolant Kamila Karwatowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego Uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej [...], nr [...].

 

UZASADNIENIE

Decyzją z [...] września 2007r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta - Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z [...] sierpnia 2007r. Nr [...] odmawiającą przyznania wnioskodawczyni D.B. zasiłku celowego na pokrycie kosztów wykonania mostu porcelanowego zębów.

Uzasadniając swą decyzję organ I instancji powołał się na przepisy art. 2 ust 1 , art. 4, art. 11 ust . 2, art. 39 ust. 1, art. 106 ust. 4, art. 107 ust. 1 i 4 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004r., Nr 64, poz. 593 ze zm. - zwaną dalej u.p.s) i wskazał, że pomimo skutecznego zawiadomienia strony o terminie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i pouczenia jej, iż nieobecność w miejscu zamieszkania będzie traktowana jako brak współpracy, stanowiąc tym samym o wydaniu decyzji odmownej , w wyznaczonym dniu nie zastano strony w mieszkaniu, co pracownik socjalny udokumentował protokołem. Organ I instancji wskazał, iż podjął wszelkie niezbędne działania w celu aktualizacji wywiadu środowiskowego, by ustalić zasadność przyznania zasiłku celowego na wnioskowaną potrzebę. Bez wywiadu środowiskowego trudno jest bowiem ocenić czy pomoc na wnioskowany cel stanowi niezbędną potrzebę bytową. W ocenie organu pomocy społecznej nieobecność strony w miejscu zamieszkania świadczy jednoznacznie o braku współpracy strony w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, co w świetle przepisu art. 11 ust. 2 u.p.s skutkuje wydaniem decyzji odmawiającej przyznania świadczenia. Organ powołał się też na przepisy art. 107 ust. 4 u.p.s określające zasady i tryb przeprowadzenia wywiadu oraz jego znaczenie w świetle orzecznictwa administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00