Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Gl 722/07

Dokonywany w trybie art. 418 Kodeksu spółek handlowych przymusowy wykup akcji, nie stanowi umowy sprzedaży w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych - interpretacja 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania;

Uzasadnienie

Pismem z dnia 27 grudnia 2006 r., uzupełnionym w dniu 22 marca 2007 r., A Spółka z o.o. w K. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w S. z wnioskiem o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Walne Zgromadzenie spółki B S.A. z siedzibą w S. podjęło w dniu 19 maja 2006 r. m.in. uchwałę w sprawie przymusowego wykupu akcji na mocy art. 418 K.s.h. Zarząd B S.A. wypłaca obecnie akcjonariuszom mniejszościowym, którzy się zgłosili, wynagrodzenie za przymusowe wykupywanie akcji. A Spółka z o.o. jest akcjonariuszem większościowym, który nabył akcie na podstawie art. 418 K.s.h.

W związku z powyższym sformułowane zostało następujące pytanie:

"Czy w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu przymusowego wykupu akcji powstaje obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe po stronie nabywcy akcji z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych?".

W ocenie wnioskodawcy powzięcie uchwały o przymusowym wykupie akcji w trybie art. 418 K.s.h. nie rodzi obowiązku podatkowego, a tym samym zobowiązania podatkowego po stronie nabywcy akcji z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00