Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1946/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), asesor WSA Marian Wolanin, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi E. G., M. P., J. P. i B. P. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej -oddala skargę
Uzasadnienie
Uzasadnienie
E. G., M. P., J. U. P. i B. A. P. - spadkobiercy F. P. wnieśli o stwierdzenie, że nieruchomość ziemska stanowiąca byłą własność F. P. o powierzchni 139,8618 ha, położona na terenie wsi [...], w gminie [...], nie podpada pod działanie przepisów dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. nr 3, poz. 13.), zwanego dalej "dekretem o przeprowadzeniu reformy rolnej".
Decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. Wojewoda P. stwierdził, iż przedmiotowa nieruchomość spełnia przesłanki wynikające z przepisów dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej i podlega pod działanie art. 2 ust. 1 lit e tego dekretu, bowiem jej powierzchnia ogólna przekraczała 100 ha, natomiast powierzchnia użytków rolnych przekraczała 50 ha. Wojewoda P. wskazał nadto, iż brak jest dowodów potwierdzających dokonanie podziału przedmiotowej nieruchomości przed 1939 r., na co powołują się wnioskodawcy, a w szczególności aktu notarialnego, skutecznie przenoszącego własność przedmiotowej nieruchomości. Brak jest również innych dokumentów świadczących o tym, że nastąpił fizyczny podział tej nieruchomości. Natomiast dołączone do wniosku oświadczenie złożone przed notariuszem przez K. P. P. w sprawie podziału przedmiotowej nieruchomości nie daje podstaw do stwierdzenia, że podział taki faktycznie nastąpił.
W wyniku wniesionego od powyżej decyzji odwołania Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.