Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 grudnia 2007 r., sygn. V SA/Wa 2537/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Małgorzata Dałkowska - Szary, Sędzia NSA - Barbara Wasilewska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak (spr.), Protokolant - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi D. S. [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia[...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe; 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz D. S. [...] kwotę 2800 (dwa tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2002 r. D. S., właściciel P. w W., dokonał zgłoszenia celnego wnioskując o objęcie importowanych z [...] procedurą dopuszczenia do obrotu. Zgodnie z fakturą przedłożoną do zgłoszenia importer zakupił od [...] eksportera [...] sztuk [...] w cenie po [...] za sztukę. Deklarowana łączna wartość towaru wynosiła [...].

Decyzją z [...] marca 2002 r. Dyrektor Urzędu Celnego w W. uznał zgłoszenie celne z [...] lutego 2002 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia ilości, wartości celnej, stawki celnej oraz wymierzył opłatę manipulacyjną dodatkową w wysokości [...] zł. Wartość celną towaru organ celny I instancji ustalił na podstawie metody określonej przepisem art. 27 § 1 Kcel. Ustalając ją oparł się na opinii rzeczoznawcy [...] .

Dyrektor Izby Celnej [...] w W. decyzją z [...] października 2002 r. uchylił w całości poprzednie rozstrzygnięcie. Wskazał na konieczność wyjaśnienia, w jakiej wysokości i przy zastosowaniu jakiej metody określono wartość celną sprowadzonego towaru. Podniósł, że budzi wątpliwości wysokość odliczeń z tytułu cła, marży i VAT-u. Organ odwoławczy zwrócił uwagę na zasadność wniosku strony o zastosowanie stawki celnej konwencyjnej w wysokości 18%, a także na potrzebę wyjaśnienia powodów funkcjonowania w obiegu dwóch faktur związanych z importem [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00