Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Wa 1358/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. 1) uchyla zaskarżoną decyzje oraz poprzedzające ją postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylona decyzja oraz poprzedzające ją postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. M. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 30 sierpnia 2006 r., złożonym do Ministra Finansów, D. M. wniósł o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a i 14 e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz.U z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - dalej jako Ordynacja - w przedmiocie opodatkowania otrzymanego wynagrodzenia za pracę lektora w I.sp. z o.o. w B.
Wyjaśnił, że jest obywatelem A., posiadającym umowę o pracę z L. w U., z której to spółki został oddelegowany do pracy lektora do spółki w B.. W Polsce rozpoczął pracę we wrześniu 2004 r., przebywając tu, początkowo na podstawie wizy, a następnie zezwolenia na zamieszkiwanie do dnia 22 września 2006 r. Ponieważ ubiega się o zezwolenia na dalszy pobyt, został zobligowany do przedstawienia zaświadczeń dotyczących płaconych w Polsce podatków. Jego zdaniem art. 21 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Australią stwarza ulgę w podatku dochodowym przez pierwsze lata pracy, a więc podatek dochodowy powinien płacić dopiero po upływie tego czasu, a więc za poprzednie okresy w tym za rok 2005 , zwolniony był od podatku.