Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Wa 1722/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Bronisław Szydło, Asesor WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Protokolant Agnieszka Kolasa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -

 

UZASADNIENIE

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] lipca 2007 r., nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] odmawiającą przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku A. B.

Z uzasadnienia powyższej decyzji oraz akt administracyjnych wynika następujący stan sprawy:

W dniu [...] maja 2007 r. A. B. wniósł o ustalenie uprawnienia do renty rodzinnej w drodze wyjątku po zmarłym ojcu M. B. Uzasadniając wniosek wymieniony podniósł, iż znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Pozostaje na utrzymaniu matki, która uzyskuje najniższe gwarantowane ustawowo wynagrodzenie za pracę. Uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego w Z. oraz trenuje i osiąga sukcesy w siatkówce ręcznej. Po śmierci ojca znacznie zostały ograniczone dochody rodziny. Przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku umożliwiłoby mu dalsze kształcenie i realizacje zamierzeń sportowych.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r., wydaną na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ podniósł, że renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej, dlatego też w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlegało łączne spełnienie przesłanek wskazanych w ww. przepisie przez osobę zmarłą, a następnie przez pełnoletniego już w dacie orzekania wnioskodawcy. W rozpoznawanej sprawie powołany przepis nie mógł być zastosowany, gdyż nie wykazano szczególnych okoliczności, które były powodem niespełnienia warunków do świadczenia ustawowego. Z dokumentacji znajdującej się w aktach rentowych wynikało, iż ojciec wnioskodawcy na przestrzeni 43 lat życia udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący [...] lat, [...] miesięcy i [...] dni. Ostatnio udokumentowany okres składkowy przypada na dzień [...] i od tej daty do czasu zgonu w dniu [...] r. (przez okres 6 lat) nie został udokumentowany żaden okres ubezpieczenia potwierdzony opłacaniem składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Mając na uwadze dokonane ustalenia organ stwierdził, iż nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód do wykonywania zatrudnienia i nabycia uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym, ponieważ w wymienionym okresie ojciec wnioskodawcy nie miał orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy i nie istniały obiektywne przeszkody do kontynuowania ubezpieczenia. Ponadto z dokumentacji rentowej wynika, iż wnioskodawca jest osobą pełnoletnią i nie ma orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy. W świetle art. 83 powołanej ustawy, wiekiem uprawniającym do świadczenia w drodze wyjątku jest wiek, w którym osoba ubiegająca się o świadczenie nie może jeszcze podjąć zatrudnienia z uwagi na niepełnoletniość. Okres pobierania nauki powyżej 18 roku życia nie jest przesłanką uprawniającą do świadczenia w drodze wyjątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00