Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Po 1316/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Małek /spr./ Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka as.sąd. WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2007r. sprawy ze skargi M. K., P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowym za miesiące od kwietnia do października 2004r. oddala skargę /-/ R. Wiatrowski /-/ S. Małek /-/ K. Wolna - Kubicka

Uzasadnienie

W dniu (...) i w dniu (...) w siedzibie firmy A M. K., P. K., przeprowadzono kontrolę paliwa znajdującego się w zbiornikach pojazdów znajdujących się na terenie jednostki w zakresie sprawdzenia obecności nieusuwalnego znacznika Solvent Yellow 124 w paliwie. Czynności kontrolne przeprowadzone zostały przez pracowników szczególnego nadzoru podatkowego Urzędu Celnego przy współudziale funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji. W wyniku powyższych kontroli, w próbkach pobranych z pojazdów:

a) (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...) (kontrola z dnia (...));

b) (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...), (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...); (...), nr rej. (...) (kontrola z dnia (...))

stwierdzono obecność nieusuwalnego znacznika Solvent Yellow 124, co oznaczało, iż w zbiornikach tych samochodów znajdował się olej opałowy.

W wyniku przeprowadzonej w firmie A kontroli podatkowej przez pracowników Urzędu Celnego w zakresie rozliczania zużycia oleju opałowego stwierdzono, że przedmiotowe pojazdy były używane w prowadzonej działalności gospodarczej w 2004r. i są ujęte w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez kontrolowaną firmę.

Po przeprowadzeniu postępowań podatkowych (wszczętych postanowieniami Naczelnika Urzędu Celnego z dnia (...)) decyzjami z dnia (...) nr (...) i nr (...) Naczelnik Urzędu Celnego, powołując jako podstawę prawną art. 21 § 1 pkt 1, § 3, art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) w zw. z art. 4 ust. 3, art. 6 ust. 1 i ust. 6, art. 10 ust. 2, art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1, art. 64 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2004, Nr 29, poz. 257, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 1, § 3 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. 2004, Nr 87, poz. 825, z późn. zm.), określił zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiąc wrzesień i listopad roku 2004, odpowiednio w wysokości (...) zł i (...) zł z tytułu posiadania wyrobu akcyzowego (oleju opałowego), od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości w związku z przeznaczeniem go do napędu samochodów wymienionych powyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00