Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Ol 929/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak Sikora (spr.) Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi C. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę
UZASADNIENIE
Wójt Gminy decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", wydaną na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 i art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.) , zwanej w treści uzasadnienia upzp, ustalił J. i G.S. warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego, polegającego na budowie budynku letniskowego na działce nr "[...]".
Od powyższej decyzji odwołał się C.R. Zarzucił, że organ gminy, wskazując w uzasadnieniu obsługę komunikacyjną przedmiotowej działki poprzez drogę nr ew. "[...]", naruszył jego prawo własności do tej nieruchomości. Droga ta jest terenem prywatnym, po którym odwołujący się zakazał przejścia i przejazdu.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", utrzymało w mocy w całości decyzję będącą przedmiotem odwołania. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że zasadnie wydano decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla przedmiotowej działki, zaś postępowanie administracyjne poprzedzające jej wydanie zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego oraz regułami określonymi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Kolegium wskazało ponadto, że teren, którego dotyczy decyzja posiada dostęp do drogi publicznej drogi gminnej "[...]" poprzez działkę nr "[...]". Powyższe spełnia warunek dostępu do drogi publicznej. Kolegium wskazało dodatkowo, że jednym z warunków podziału nieruchomości jest zapewnienie projektowanym do wydzielenia działkom gruntu dostępu do drogi publicznej. W przedmiotowym przypadku warunek ten został spełniony. Podniosło również, ze oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest niezbędne dopiero w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę. Na obecnym etapie postępowania żaden z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wymaga uzyskania zgody właścicieli sąsiednich nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right