Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Ol 990/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi L.M. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie dodatku służbowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2007 r., sygn. akt "[...]", uchylił decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej z dnia "[...]" oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora Aresztu Śledczego w Olsztynie z dnia "[...]", którą to organ po ponownym rozpatrzeniu sprawy, na skutek wcześniejszego uchylenia decyzji tych organów wyrokiem tutejszego Sądu w sprawie sygn. akt "[...]", przyznał L.M. dodatek służbowy w wysokości 375 zł miesięcznie.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że organy orzekające w niniejszej sprawie oraz Sąd były związane oceną prawną zawartą w wyroku Sądu z dnia 14 września 2006 r. Natomiast organy obu instancji nie zastosowały się w pełni do przedstawionej przez Sąd wykładni § 4 ust. 2 powołanego wyżej rozporządzenia oraz wskazań co do dalszego postępowania. W zaskarżonej decyzji nie oceniono bowiem wyników uzyskiwanych w służbie przez skarżącego, co spowodowało brak możliwości zweryfikowania jego twierdzeń, iż pełnił on służbę wzorowo, będąc wielokrotnie chwalonym przez swoich przełożonych. Organ odwoławczy nie wyjaśnił tej okoliczności, choć skarżący podnosił tę kwestię już w odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji. Ponadto Sąd uznał za niezasadne rozważania organu w kwestii wpływu wysokości dodatków przyznanych innym funkcjonariuszom na dodatek należny skarżącemu. Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd zalecił organowi uwzględnienie uwag zawartych w uzasadnieniu wyroku, dotyczących charakteru i zakresu powierzonych skarżącemu zadań służbowych, jego wyników w służbie oraz możliwego wpływu wykształcenia skarżącego na wysokość dodatku. Sąd wskazał w szczególności na możliwość przesłuchania w charakterze świadków wymienionych w skardze funkcjonariuszy. Zalecił również, aby organ odniósł się do charakteru i zakresu zadań służbowych wykonywanych przez skarżącego i porównał wysokość dodatku służbowego przyznanego skarżącemu z dodatkami funkcjonariuszy, którzy posiadali identyczną ocenę co skarżący i wykonywali takie same obowiązki służbowe. Ustalania te organ powinien zamieścić w uzasadnieniu decyzji z opisem ich wpływu na wysokość przyznanego dodatku służbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00