Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Łd 498/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Porczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant Asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 5 grudnia 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za rok 2001 na członka zarządu spółki oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. - W. orzekł o solidarnej odpowiedzialności A. K. za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług Spółki Akcyjnej A za poszczególne miesiące w okresie od stycznia do grudnia 2001 r. wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami postępowania egzekucyjnego. W uzasadnieniu organ wskazał, iż Spółka A posiada, wynikające z ostatecznej decyzji, zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za wymienione wyżej miesiące 2001 r. W czasie, w którym powstały wskazane zobowiązania podatkowe funkcję prezesa zarządu Spółki pełnił A. K. W toku postępowania egzekucyjnego stwierdzono, iż Spółka nie posiada środków wystarczających na pokrycie zaległości publicznoprawnych, co czyni egzekucję bezskuteczną. Naczelnik stwierdził także, iż A. K. nie wykazał żadnej z okoliczności zwalniających od odpowiedzialności, a mianowicie, że zgłosił we właściwym czasie wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowanie zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe), że niezgłoszenie takiego wniosku lub niewszczęcie postępowania nastąpiło nie z jego winy, jak również że wskazał mienie Spółki, z którego egzekucja jest możliwa.

Od decyzji wydanej w pierwszej instancji strona wniosła odwołanie, w którym podniosła, iż w dniu 27 kwietnia 2006 r. został złożony w Sądzie Rejonowym w Ł. wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki, który jednak z uwagi na nieuzupełnienie jego braków formalnych został prawomocnie zwrócony. Ze względu na fakt, iż skuteczne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości uniemożliwiły okoliczności obiektywne - kradzież dokumentacji Spółki po katastrofie budowlanej w jej siedzibie, w ocenie A. K. zachodziła przesłanka wyłączająca jego odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe A S.A. Strona zarzuciła także, iż organ podatkowy nie wykazał by egzekucja z majątku Spółki okazała się bezskuteczna, bowiem nie wyczerpano wszystkich sposobów egzekucji. Powołując się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 marca 2005 r. (sygn. akt I SA/Ol 345/04) oraz na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2005 r. (sygn. akt III SA 2984) strona wyraziła pogląd, iż warunkiem koniecznym uznania egzekucji za bezskuteczną jest "formalne stwierdzenie tej bezskuteczności". W związku z tym, zdaniem odwołującego się, co najmniej przedwczesne było orzekanie o jego solidarnej odpowiedzialności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00