Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Łd 1178/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.) Asesor WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Protokolant Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 11 grudnia 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Pracy Chronionej w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz skarżącego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Pracy Chronionej w R. kwotę 167,- (sto sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

 

UZASADNIENIE

Decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. nr [...] z dnia [...] określającą Przedsiębiorstwu Produkcyjno - Usługowemu A spółce z o.o. Zakładowi Pracy Chronionej z siedzibą w P. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. w wysokości 4 224 zł.

Organy podatkowe ustaliły, iż 28 lutego 2001 r. spółka zawarła ze Stowarzyszeniem B w P. (dalej nazywanym Stowarzyszeniem) umowę najmu nieruchomości położonej w P. przy ul. A. 151/157. Przedmiot najmu stanowiły grunty, budynki i budowle, w tym utwardzony plac i wiata. Udostępniono je najemcy w dniu podpisania umowy. Czynsz najmu ustalono na 5 500 zł netto, powiększony o podatek VAT, płatny miesięcznie począwszy od 1 maja 2001 r. Aneksem z dnia 30 kwietnia 2001 r. zmieniono zapis umowny dotyczący czynszu i ustalono, iż ma on być płatny począwszy od dnia rozpoczęcia eksploatacji. Z wyjaśnień prezesa zarządu podatniczki wynikało, iż nieruchomość została wynajęta w celu uruchomienia zakładu aktywności zawodowej. W latach 2001-2002 najemca prowadził prace adaptujące wynajmowaną nieruchomość do potrzeb zakładu produkcyjnego zatrudniającego osoby niepełnosprawne. Produkcję uruchomiono w lutym 2004 r., a utworzony przez Stowarzyszenie zakład uzyskał status zakładu aktywności zawodowej 20 września 2004 r. i od tego dnia spółka uzyskuje przychody (czynsz) z tytułu wynajmu nieruchomości. Poza umową i aneksem do niej strony nie ustalały na piśmie żadnych innych kwestii związanych z najmem. Zwolnienie Stowarzyszenia z płacenia czynszu do dnia uruchomienia zakładu aktywności zawodowej uzasadnione było w ocenie prezesa podatniczki faktem, iż wynajęty obiekt nie był przez spółkę wykorzystywany, zaś 20-letni okres najmu i tak zapewniał jej znaczące przychody w długim okresie czasu. Ponadto rezygnację z czynszu rekompensować miało prawo spółki do przejęcia po zakończeniu umowy nakładów poniesionych przez Stowarzyszenie na nieruchomość. Przewodniczący Stowarzyszenia zeznał natomiast, iż zwolnienie najemcy z opłat czynszowych spowodowane było brakiem środków na utrzymanie zakładu aktywności zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00