Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Kr 952/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Szkodzińska Sędziowie WSA Wojciech Jakimowicz / spr. / WSA Ewa Rynczak Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi J.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania uchyla zaskarżone postanowienie

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowieniem z dnia [....] po rozpatrzeniu odwołania J.S. od decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta K. z dnia [....] dotyczącej odmowy przyznania środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup komputera celem likwidacji barier w komunikowaniu się, działając na podstawie art. 134 k.p.a. w związku z art. 129 § 2 k.p.a., stwierdziło, że odwołanie J.S. od decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta K. z dnia [...] dotyczącej odmowy przyznania środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup komputera celem likwidacji barier w komunikowaniu się, zostało wniesione z uchybieniem terminu.

W uzasadnieniu postanowienia Kolegium wskazało, że organ pierwszej instancji odmówił przyznania J.S. środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup komputera celem likwidacji barier w komunikowaniu się. W uzasadnieniu decyzji organu pierwszej instancji podniesiono, że podstawą prawną decyzji był § 6 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2006 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z tym rozporządzeniem o dofinansowanie ze środków Funduszu może starać się osoba niepełnosprawna, której komputer umożliwi lub ułatwi w znacznym stopniu utrzymywanie kontaktów z otoczeniem i jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. W wyniku przeprowadzonych czynności Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w K. ustalił, że u J.S. nie występuje schorzenie wynikające z niepełnosprawności, które utrudniałoby komunikowanie się. Ponadto mieszkająca z wnioskodawcą matka, z uwagi na występującą u niej niepełnosprawność, otrzymała w ubiegłym roku dofinansowanie do zakupu komputera. Zatem organ pierwszej instancji stwierdził, że w gospodarstwie domowym Państwa S. komputer dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Mając na uwadze powyższe fakty oraz konieczność celowego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi organ pierwszej instancji odmówił przyznania J.S. dofinansowania do zakupu komputera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00