Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Kr 875/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Piotr Lechowski Sędziowie WSA Dorota Dąbek WSA Bożenna Blitek (spr.) Protokolant Monika Pilch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2007r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Samorządowe kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną odwołaniem przez J. C. decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] o nr [...] orzekającą o odmowie uchylenia ostatecznej decyzji z dnia [...] nr [...] w sprawie wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu nr [...] dotyczącego J. C. i I. J.

Na uzasadnienie podano, że organ I instancji po rozpatrzeniu wniosku J. C. odmówił uchylenia w trybie art. 154 § 1 kpa wyżej wymienionej ostatecznej decyzji z dnia [...] w sprawie wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu nr [...] dotyczącego J. C. i I. J., które to wykreślenie było konsekwencją nie wywiązania się przez J. C. i I. J. z obowiązku dostosowania formy prowadzonej działalności do wymogów ustawy z dnia 20 sierpnia 1997r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, gdyż przedsiębiorcy nie dokonali indywidualnych wpisów do ewidencji oraz nie przekształcili spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego. Organ ten stwierdził, że wykreślenie z rejestru przedsiębiorców było też wynikiem ich zaniedbań, albowiem mimo obowiązku, nie poinformowali o zmianie swoich adresów zamieszkania, przez co wszystkie pisma urzędowe, uznane zgodnie z przepisami za doręczone, faktycznie nie zostały przez nich odebrane. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji podkreślając, że zgodnie z przepisem art. 154 § 1 kpa decyzja ostateczna może być uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał lub przez organ wyższego stopnia, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, które muszą wystąpić łącznie po pierwsze: nie może ona tworzyć praw nabytych dla żadnej ze stron postępowania i po drugie: za jej wzruszeniem muszą przemawiać względy interesu społecznego lub słusznego interesu strony, a takich organy nie dopatrzyły się. Nadto organ II instancji zwrócił uwagę, iż J. C. dokonał w dniu [...] nowej rejestracji swojej działalności gospodarczej w ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta pod nr [...], a tym samym uchylenie wykreślenia poprzedniego wpisu spowodowałoby, ze w obrocie prawnym funkcjonowałyby dwa wpisy dotyczące tego samego podmiotu gospodarczego.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00