Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Gl 1358/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Asesor WSA Krzysztof Targoński, Protokolant Sekretarz sądowy Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego "A" - I.N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...],nr [...],Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...],nr [...],określającą w stosunku do firmy "A" I.N. w S. zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc [...],w kwocie [...],zł.

Organ kontroli skarbowej wydał decyzję w oparciu o przeprowadzoną kontrolę przedmiotem, której była prawidłowość i rzetelność wpłacania podatku od towarów i usług oraz prawidłowość dokumentowania obrotu paliwami w okresie od dnia 1 [...],do dnia [...],

W zakresie podatku od towarów i usług za miesiąc [...], organ kontroli skarbowej ustalił, że firma I.N. nieprawidłowo wykazała w deklaracjach VAT - 7 wysokość tego podatku. W wyniku czynności kontrolnych ustalono, że firma ta prowadziła ewidencję zakupów w sposób nierzetelny, gdyż nie kupowała paliwa w firmie "B" z K., natomiast otrzymywała od tej firmy fikcyjne faktury na sprzedaż paliwa. Potwierdziła powyższe I.N. i E.M. w zeznaniach złożonych w Prokuraturze Okręgowej w K. i w Centralnym Biurze Śledczym w K.. Podobnych fikcyjnych zakupów dokonywała w firmach: ""C" R.K. i ""D"" M.W. ,D.W.. z K. Ewidencjonowała również fikcyjną sprzedaż komponentów do firmy "B'', jak również pomijała w ewidencji sprzedaży transakcje sprzedaży wyprodukowanych paliw silnikowych w postaci oleju napędowego i benzyny bezołowiowej.

Wskazano na decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z dnia [...],, nr [...],której adresatem była, firma "B" E.M. z K., a w której organ uznał, że firma ta nie dokonywała sprzedaży paliwa do firmy "A" Wystawiała faktury sprzedaży na paliwo, za którymi nie był przekazywany towar. Również na decyzje ostateczną z [...],nr [...],wydaną "D" gdzie także stwierdzono wystawianie faktur sprzedaży bez przekazania towaru. Transakcje te nie stanowiły czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określonych w art. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm., dalej ustawa o VAT), gdyż wystawianie "pustych" faktur, które nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży, nie rodzi obowiązku zapłaty wykazanego w nich podatku. W tym stanie rzeczy firma I.N. w złożonej deklaracji VAT - 7 za [...],wykazała kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc, zamiast zadeklarować kwotę podlegającą wpłacie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00