Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gd 728/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Asesor WSA Danuta Oleś, Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi A.S. i A.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia[...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec, wrzesień, listopad i grudzień 2000 r. oraz luty, marzec i maj 2001 r. oddala skargę.
UZASADNIENIE
I SA/Gd 728/07
U z a s a d n i e n i e
Wyrokiem z [...] w sprawie [...], Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi strony skarżącej
A.S i A.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od maja do lipca 2000r., wrzesień, listopad, grudzień 2000 r. oraz luty, marzec i
maj 2001 r., uchylił zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu podkreślono, iż skarga częściowo zasługuje na uwzględnienie, albowiem zaskarżona decyzja w zakresie w jakim pozbawia skarżących prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez D.B. oraz J.L., została wydana z naruszeniem przepisu § 50 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 109 poz. 1245 z późn. zm.; dalej jako rozporządzenie ), a w konsekwencji z naruszeniem art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej jako ustawa o VAT), wyrażającego fundamentalną zasadę potrącalności podatku od towarów i usług. § 50 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia ogranicza prawo podatnika do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w sytuacji, gdy nabywca posiada fakturę lub fakturę korygującą niepotwierdzoną kopią u sprzedawcy. Jednocześnie ograniczenia wynikającego z treści § 50 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia nie stosuje się, gdy wystawca faktury uwzględnił wykazaną w niej sprzedaż i podatek należny w deklaracji dla podatku od towarów i usług (ust. 6). Z brzmienia tych przepisów wynika, że wyłączenie prawa obniżenia podatku należnego o naliczony następuje wówczas, gdy spełnione są jednocześnie dwie przesłanki: podatnik posiada fakturę niepotwierdzoną kopią u sprzedawcy, a sprzedawca nie uwzględnił wykazanej w tej fakturze sprzedaży i podatku należnego w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Przy czym, jak zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 8 kwietnia 2004 r. sygn. akt III SA 2976/02 (publ. M.Podat. 2004/11/37) dla skutecznego zakwestionowania prawa podatnika do obniżenia należnego podatku konieczne jest wykazanie przez organy podatkowe (uprawdopodobnienie połączone z oceną), że sprzedawca (wystawca faktury) nie posiada kopii faktury.