Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Bd 792/07

Dnia 4 grudnia 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędziowie: sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) sędzia WSA Anna Klotz Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 4 grudnia 2007 roku sprawy ze skargi Z.M. na decyzję [...] Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w B. decyzją z dnia [...]r., nr [...] orzekł, że nie stwierdza u Z. M. choroby zawodowej w postaci zatrucia ostrego albo przewlekłego lub jego następstw wywołanych przez następujące substancje chemiczne: chlor, chlorowodór, fosgen, izocjaniany, tlenek węgla lub inne substancje chemiczne, wymienionej w poz. 1 (17.18, 22, 23, 30, 57) wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych

w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). W motywach decyzji organ wskazał, iż wydając rozstrzygnięcie oparł się na orzeczeniu lekarskim nr [...] r. z dnia [...]r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u Z. M. wystawionym przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy (WOMP)

w B. a także opinii uzupełniającej tegoż Ośrodka z dnia [...] r., orzeczeniu lekarskim [...]z dnia [...] r. wystawionym przez Instytut Medycyny Pracy w Ł. (IMP), wynikach przeprowadzonego dwukrotnie przez siebie dochodzenia epidemiologicznego, informacji uzyskanej od Wielospecjalistycznego Ośrodka Zdrowia "G." w B. Przesłuchał również świadków wskazanych przez wnioskodawcę. Z ustaleń organu I instancji wynika, iż Z. M. zatrudniony w okresie od 11 listopada 1964 r. do 30 czerwca 2000 r. w Zakładach Chemicznych "Z." S.A. w B. na stanowiskach: stażysta, projektant, asystent projektanta, aparatowy, starszy mistrz produkcji, dyspozytor zmiany, technolog, był narażony na działanie fenolu, chlorowodoru, fosgenu, acetonu, chlorku metylenu oraz orto2-chlorobenzenu. Z wymienionych zaś substancji jedynie fenol zaliczany jest do substancji o udokumentowanym epidemiologicznie działaniu hepatotoksycznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00