Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2007 r., sygn. V SA/Wa 1906/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia NSA - Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.), Asesor Sądowy WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant - Beata Zborowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2007 r. sprawy ze skargi M. W. - P.H. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

W dniu [...] lipca 2002r. "M." - W. M. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci obuwia sportowego, na podstawie dokumentu SAD Nr [...]. Do zgłoszenia celnego zostały dołączone m.in. faktura nr 62/2002 z dnia 14 czerwca 2002r. wystawiona przez firmę F. M. I. CO., LTD. oraz świadectwo niepreferencyjnego pochodzenia nr DE89A-[...] z dnia 14 czerwca 2002r. wskazujące na t. pochodzenie towaru.

W ramach kontroli postimportowej, organ celny zweryfikował całość dokumentów przedłożonych do odprawy celnej. W wyniku kontroli zakwestionowano prawidłowość przedłożonego przez skarżącego dowodu pochodzenia. Ustalono, iż firma będąca wystawcą faktury w przedmiotowej sprawie nigdy nie eksportowała butów do Polski. Natomiast załączone świadectwo pochodzenia jest fałszywe, gdyż zostało ostemplowane nieprawidłową pieczęcią.

Postanowieniem z dnia [...] lipca 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. wszczął z urzędu postępowanie celne dotyczące zgłoszenia celnego JDA SAD nr jw. W sprawie ustalenia prawidłowej stawki celnej oraz kraju pochodzenia zaimportowanego towaru.

Pismem z dnia 5 września 2003r. skarżący przesłał wyjaśnienia oraz nadesłał certyfikat retrospektywny nr AH102/[...] z dnia 22 sierpnia 2003r. wskazujący na c. pochodzenie towarów. Następnie na wezwanie organu przesłał oryginały wraz z tłumaczeniem następujących dokumentów: kontraktu z 30 kwietnia 2002r., faktury nr AP02413424 z dnia 20 czerwca 2002r., konosamentu. Skarżący w piśmie z dnia 29 czerwca 2004 r. wyjaśnił, iż będąc w 2002r. na targach obuwia w D. nawiązał kontakt z firmą przedstawiającą się jako F. M. I. CO., LTD., która oferowała obuwie w bardzo atrakcyjnych cenach. Obuwie było produkowane w kooperacji z c. producentem w ten sposób, iż główny wyrób produkowany był w C., zaś po jego uszlachetnieniu (wykończeniu i zapakowaniu) na T., zgodnie z obowiązującymi tam przepisami, uzyskiwał t. pochodzenie. Dlatego też strona złożyła zamówienie na pewną partię towaru i otrzymała go wraz z dokumentami złożonymi do niniejszego zgłoszenia celnego. Odnosząc się do sposobu uzyskania dokumentów potwierdzających c. pochodzenie skarżący wyjaśnił, iż wskutek ustaleń organów celnych, iż załączone do zgłoszenia celnego dokumenty okazały się nieautentyczne, strona zażądała od swojego kontrahenta zagranicznego wyjaśnień. Wobec niemożności wyjaśnienia sprawy z dostawcą zaimportowanego obuwia, strona sama ustaliła (m.in. dane z Bill of lading), iż rzeczywistym producentem zaimportowanego obuwia była firma A. L. I. I. & E.. Co. Ltd., co potwierdzały uzyskane od tej firmy dokumenty, tj. świadectwo pochodzenia towaru AH102[...], Commercial Invoice No. APO 2413424 z 20 czerwca 2002r. oraz umowa sprzedaży dnia 30 kwietnia 2002r. Ponadto skarżący otrzymał od n. spedytora zaimportowanego towaru kopię Bill of lading, potwierdzającą jej ustalenia co do producenta towaru, a tym samym jego c. pochodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00