Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2007 r., sygn. VI SA/Wa 2298/06

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Maria Jagielska Asesor WSA Piotr Borowiecki (spr.) Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2007 r. sprawy ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie odmowy zwrotu opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] października 2006 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. działając na podstawie art. 134 k.p.a. stwierdziło, że odwołanie skarżącej spółki M. sp. z o.o. z siedzibą w K. z dnia [...] września 2006 r. od pisma Wójta Gminy S. z dnia [...] września 2006 r., nr [...] w sprawie odmowy zwrotu opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - jest niedopuszczalne.

Z akt sprawy wynika, iż w dniu [...] sierpnia 2006 r. skarżąca spółka M. sp. z o.o. wystąpiła do Wójta Gminy S. z wnioskiem o zwrot wniesionych opłat w kwocie 1.695,61 zł za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. W uzasadnieniu wniosku strona wskazała, iż na mocy decyzji Wojewody M. nr [...] z dnia [...] marca 2005 r. przyznano skarżącej spółce status zakładu pracy chronionej. W tej sytuacji zdaniem skarżącej korzysta ona na mocy art. 31 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) z ustawowego zwolnienia z obowiązku wnoszenia opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w placówce gastronomicznej usytuowanej w miejscowości M, gmina S.

W odpowiedzi na w/w wniosek strony skarżącej dotyczący zwrotu opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych Wójt Gminy S. w piśmie z dnia [...] września 2006 r., nr [...] odmówił stronie zwrotu przedmiotowej opłaty uznając, iż jej żądanie jest bezzasadne. W uzasadnieniu Wójt Gminy S. powołując się na stanowisko wyrażone w uchwale składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 listopada 2001 r., FPS 7/01, - stwierdził, że zwolnienie od opłat udzielono zakładowi pracy chronionej tylko w stosunku do tego zakładu, tak więc opłaty niepozostające w związku z funkcjonowaniem tego zakładu, rozumianym jako prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach określonych w art. 28 cyt. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r., podlegają uiszczeniu na zasadach ogólnych. Zdaniem Wójta Gminy S. zwolnienie podatkowe z art. 31 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Pojęcie związku z prowadzoną działalnością oznacza bezpośrednią i rzeczywistą, a nie hipotetyczną więź z tą działalnością. Wójt uznał, iż uwzględnienie wniosku skarżącej spółki jest niemożliwe, albowiem jej nieruchomość posadowiona w M., gmina S. nie jest objęta treścią decyzji Wojewody M. Ponadto zdaniem organu - niespełniony został wymóg o charakterze przedmiotowym określony w art. 28 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Organ wskazał, iż działalność skarżącej spółki prowadzona na terenie M. nie jest działalnością w ramach zakładu pracy chronionej, a zwolnienia fiskalne, o których mowa w art. 31 ustawy nie mogą mieć w tym zakresie w ogóle zastosowania. W konsekwencji Wójt Gminy S. stwierdził, iż żądanie zwrotu opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest bezpodstawne, bowiem dotyczy działalności gospodarczej nie objętej decyzją o przyznaniu statusu zakładu pracy chronionej dla tego obiektu, a nadto nie jest do działalność pozostająca w związku z funkcjonowaniem zakładu pracy chronionej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00