Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. III SA/Wa 1563/07

Dopóki obowiązują załączniki do ustawy o podatku od towarów i usług posługujące się klasyfikacją towarów i usług, utrzymaną w mocy na jej użytek, w przeciwieństwie do innej stworzonej na użytek statystyki publicznej - dopóty organy podatkowe jako jedyne są uprawnione i zobowiązane dokonywać interpretacji ustawy łącznie z załącznikami, które są jej integralną częścią.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2007 r. sprawy ze skargi P.Z.N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylona decyzja oraz postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz P.Z.N. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. odmówił zmiany postanowienia Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] kwietnia 2007 r. w przedmiocie udzielenia Skarżącemu P. pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wskazał, iż wnioskiem z dnia [...] stycznia 2007 r. Skarżący zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych przez niego usług zdrowotnych. Przedstawiając stan faktyczny sprawy stwierdził, że jednostką organizacyjną P. (samodzielnie sporządzającą bilans i nie posiadającą osobowości prawnej) jest [...] Przychodnia [...] (Przychodnia). Przedmiotem działalności jest świadczenie usług medycznych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 8514F. Usługi te są zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.) jako wymienione w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy. Usługi powyższe są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z corocznie podpisywanymi umowami oraz w pewnym zakresie opłacane przez pacjentów. Jedna z umów podpisanym z NFZ określa usługi opieki zdrowotnej świadczone przez podatnika jako polegające na zaopatrzeniu w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne wymienione w załączniku do tej umowy (do 31 grudnia 2006 r. ten rodzaj usług był zwolniony z VAT). Powyższy rodzaj działalności został od 1 stycznia 2007 r. wpisany do KRS skarżącej jako sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych. Przychodnia nie jest producentem tych wyrobów, ich odbiorcami są wyłącznie pacjenci, którzy otrzymują je po uprzednich badaniach okulistycznych prowadzonych przez lekarzy Przychodni. Ceny za przyrządy są negocjowane i zatwierdzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00