Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. IV SA/Wa 712/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), asesor WSA Marian Wolanin, Protokolant Dominik Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2007 roku sprawy ze skargi Gminy Miasta S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia (...) lutego 2007 r. nr (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia (...) lutego 2007 r. nr (...) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy własną decyzję z dnia (...) listopada 2006 r. nr (...), którą stwierdzono nieważność decyzji Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Społeczno -Politycznego w R. z dnia (...) marca 1949 r. nr (...).

Powyższa decyzja została wydana w następujących okolicznościach sprawy.

Wnioskiem z dnia 26 stycznia 2006 r. Towarzystwo (...) S. w S. wystąpiło o stwierdzenie nieważności decyzji Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Społeczno - Politycznego w R. z dnia (...) marca 1949 r. i z dnia (...) kwietnia 1949 r. W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, iż zarządzenie likwidujące Towarzystwo podjęte zostało w oparciu o decyzję Wydziału Społeczno - Politycznego Urzędu Wojewódzkiego z dnia (...) marca 1946 r. znak (...), na mocy której odmówiono zarejestrowania Stowarzyszenia pn. Towarzystwo (...) S. w S. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia (...) marca 2004 r. stwierdził nieważność decyzji z dnia (...) marca 1946 r.

Uzupełniając wniosek Towarzystwo wyjaśniło, że Towarzystwo (...) S. w S. powstało w 1889 r. i prowadziło działalność do 1939 r. Po II wojnie światowej podjęło próby wznowienia działalności statutowej. Decyzją z dnia (...) marca 1946 r. odmówiono ponownego zarejestrowania Stowarzyszenia. W dniu 11 lipca 2004 r. przedwojenni członkowie reaktywowali Towarzystwo, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr (...). Budynkiem, który był własnością Towarzystwa (...) S. zarządzało Wojsko Polskie, a następnie Przedsiębiorstwo Państwowe (...) w R., prowadzące Kino (...). Obecnie nieruchomość jest własnością Gminy S. Uzupełniając po raz kolejny wniosek Towarzystwo wskazało, iż skoro stwierdzono nieważność decyzji z dnia (...) marca 1946 r. to likwidacja podjęta (...) marca 1949 r. była również bezprawna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00