Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1476/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2007 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia czy na krajowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych występuje skuteczna konkurencja 1. uchyla zaskarżone postanowienie i utrzymane nim w mocy postanowienie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia [...] września 2005r.; 2. stwierdza, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 355 (trzysta pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.
UZASADNIENIE
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 5 lipca 2007r. /sygn. akt GSK 89/07/ uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2006r. /sygn. akt VI SA/Wa 35/06/ oddalający skargę na postanowienie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia [...] października 2005r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwieszenia postępowania w sprawie ustalenia czy na krajowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych występuje skuteczna konkurencja i przekazał sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania .
Do wydania tego wyroku doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Dnia 20 grudnia 2004r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, dalej zwany Prezesem URTiP, wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia, czy na krajowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych występuje skuteczna konkurencja. Wnioskiem z dnia 2 września 2005r. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W., zwana dalej P., wystąpiła o zawieszenie tego postępowania wskazując, że zwróciła się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dalej zwanego Prezesem UOKiK, z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy wydania przez niego pozytywnej opinii o projekcie postanowienia Prezesa URTiP stwierdzającego, że na rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych nie występuje skuteczna konkurencja. Na tę opinię P. złożyła także zażalenie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.