Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1788/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Asesor WSA Marian Wolanin, Asesor WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2007 r. sprawy ze skargi Z. S.A. w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia (...) lipca 2007 r. nr (...) w przedmiocie przekazania wniosku według właściwości 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia (...) maja 2007 r.; 2. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego Z. S.A. w W. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 19 lutego 2007r. Spółka Z. S.A. z siedzibą w W., wystąpiła do Ministra Finansów o stwierdzenie nieważności postanowienia Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w W. z dnia [...] listopada 1948 r. znak: [...], o umorzeniu postępowania odwoławczego od postanowienia Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w W. z dnia [...] czerwca 1947 r., Nr rep. [...].

Postanowieniem z dnia [...] maja 2007r. Minister Finansów powołując się na art. 65 § 1 w zw. z art. 19 Kpa przekazał powyższy wniosek do rozpoznania według właściwości Ministrowi Gospodarki.

W uzasadnieniu Minister wskazał, że nie ma prawa merytorycznie rozpoznać przedmiotowego wniosku ponieważ przekroczyłby zakres swoich kompetencji określony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 131, poz. 908, z późn. zm.). Zgodnie z § 1 rozporządzenia, minister kieruje takimi działami administracji rządowej jak budżet, finanse publiczne, instytucje finansowe oraz jest dysponentem części 19 budżetu państwa. Szczegółowy zakres działów jest ujęty w art. 7, 8 i 12 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, z późn. zm.). Zgodnie z art. 5 pkt 4 w związku z art. 9 ust. 1 przywołanej ustawy działem: gospodarka, obejmującym między innymi sprawy gospodarki (w szerokim rozumieniu) kieruje minister właściwy, którym w omawianym przypadku jest Minister Gospodarki. Powyższe kompetencje potwierdza dodatkowo § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. z 2006 r. Nr 131, poz. 909). Jest to zatem sfera uprawnień wyłącznie zastrzeżona dla tego ministra w przeciwieństwie do art. 5 pkt 2, 3 i 7 cytowanej ustawy, który wskazuje Ministra Finansów jako ministra właściwego w zakresie działów: budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe. Żaden z tych działów nie obejmuje uprawnień, upoważniających Ministra Finansów do wszczęcia postępowania, które dotyczy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00