Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. I SA/Sz 201/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędzia NSA Krystyna Zaremba, Protokolant Joanna Zienkowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2007 r. sprawy ze skargi G. M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany postanowienia w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

 

UZASADNIENIE

Decyzją z [...], wydaną na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. nr [...], wydane w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w S. odmówił zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

Przytaczając stan sprawy organ odwoławczy wskazał, że pismem z 2 lutego 2005 r. Gmina Miasto K. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości.

We wniosku o interpretację strona zwróciła się z zapytaniem, czy podatek należny dotyczący pobieranych opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiących własność Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, zawarty jest w pobieranej opłacie, czy też należy go do tej opłaty doliczyć? Jednocześnie, Gmina przedstawiła swoje stanowisko, zgodnie z którym do dotychczasowej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego (ustalonej przed 1 maja 2004 r.) należy doliczyć należny podatek VAT według stawki 22%. Uzasadniając swoje stanowisko, Gmina wskazała, że zgodnie z art. 72 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603) wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest określona według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej, która ustalana jest na podstawie jej wartości określanej przez rzeczoznawcę majątkowego, w wysokości nie niższej niż jej wartość, a w przypadkach ściśle określonych w ww. ustawie w wysokości równej tej wartości, przy czym ustalona wartość nieruchomości nie powinna być zwiększana o sumę odpowiadającą podatkom i opłatom, jakie nabywca nieruchomości zobowiązany jest zapłacić w związku z jej nabyciem. Ponadto, we wniosku wskazano, że ustawa o gospodarce nieruchomościami nie pozwala swobodnie zmieniać wysokości opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, a aktualizacji tych opłat dokonuje się w drodze wypowiedzenia wysokości dotychczasowej opłaty rocznej, przy czym, w świetle przepisów wymienionej ustawy, aktualizacja dopuszczalna jest w przypadku zmiany wartości nieruchomości (nie częściej niż raz w roku) lub w przypadku trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości. W takich przypadkach rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym nie określa wartości nieruchomości brutto łącznie z podatkiem lecz jest to wartość netto nie obejmująca podatku od towarów i usług. Z tego też względu, zdaniem strony, ustalona na podstawie wartości nieruchomości opłata z tytułu użytkowania wieczystego jest również kwotą netto (bez podatku), a zatem umowy ustanowienia prawa wieczystego użytkowania, zawarte po 1 maja 2004 r. winny już zawierać klauzulę, że do pierwszej opłaty i opłat rocznych Gmina dolicza obowiązujący podatek VAT, przy czym wymieniony tryb powinien być stosowany także w odniesieniu do opłat rocznych ustalonych przed 1 maja 2004 r., jako że zarówno przed, jak i po tej dacie, opłaty te nie zawierają podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00