Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 listopada 2007 r., sygn. I SA/Ol 491/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Protokolant Lidia Wachowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2007 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]. o Nr [...] w przedmiocie zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001r. oddala skargę.
UZASADNIENIE
A Sp. z o.o. z siedzibą w E. złożyła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]", którą organ II instancji uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]" i określił wysokość zobowiązania Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001 r. w kwocie 173.865 zł.
Jak wynika z akt administracyjnych oraz motywów decyzji organu II instancji podstawowym przedmiotem działalności Spółki w 2001 r. była budowa i montaż obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, w szczególności kotłowni, sieci cieplnych i oczyszczalni ścieków.
W związku z przeprowadzonym postępowaniem kontrolnym za wymieniony rok podatkowy, organy skarbowe stwierdziły nieprawidłowości polegające na uznaniu przez Spółkę za koszty uzyskania przychodów wydatków, które w ich ocenie nie stanowiły tych kosztów w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., nr 54, poz.654 z póżn.zm.). Organ stwierdził również, iż nastąpiło zaniżenie przez Spółkę przychodów z działalności gospodarczej.
Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, że Spółka A w dniu "[...]", jako uczestnik konsorcjum B, zawarła z Zarządem Miasta i Gminy F. umowę nr "[...]" o roboty budowlane w zakresie zmiany nośnika energii z węgla kamiennego na ciepło uzyskane z biomasy i przebudowę systemu cieplnego miasta F. za wynagrodzenie ryczałtowe 9.515.570,00 zł netto. Zgodnie z umową konsorcjalną, Spółka A zobowiązała się do wykonania całości robót w zakresie budowy kotłowni, wykonania sieci cieplnej i montaży cieplnych węzłów, a C zobowiązany był do dostawy węzłów cieplnych oraz obsługi prawno finansowej kontraktu. Członkowie konsorcjum ustalili, że fakturowanie zadań będzie odbywało się w ten sposób, że Spółka A będzie wystawiała faktury za realizację swojego zakresu zadań na C, a C będzie następnie wystawiała faktury za realizację całości zadania na Miasto i Gminę F.