Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 listopada 2007 r., sygn. I SA/Lu 491/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 listopada 2007 r. sprawy ze skargi T. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do listopada 2001 r. - oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją dnia [...] r. nr. [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego określił T. N. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą A. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące maj, czerwiec, lipiec oraz wrzesień 2001r. i zwrot podatku za miesiące kwiecień, sierpień, październik i listopad tego roku.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że zmiana rozliczenia podatku spowodowana została błędnym uwzględnieniem przez podatnika w rejestrach zakupu VAT oraz w deklaracjach VAT-7 za miesiące IV - XI 2001 r. podatku naliczonego VAT w łącznej kwocie 806.390 zł wynikającego z 15 faktur wystawionych przez firmę B. J. P. w D., które nie dokumentują rzeczywistych transakcji. W deklaracjach za te miesiące wykazano sprzedaż eksportową koszul i innych artykułów konfekcyjnych na Ukrainę , opodatkowaną stawką O % oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego organ podatkowy ustalił, że w rzeczywistości wspomniane artykuły nigdy do podatnika nie dotarły, ponieważ nie dysponował nimi także dostawca J. P.. Na podstawie informacji z Urzędu Skarbowego (pisma z dnia [...] nr [...] oraz z dnia [...] nr [...] ) stwierdzono, iż firma B. zakupiła te towary w firmach C. z siedzibą w P. i D. w Ł. One z kolei miały nabyć te towary od firmy PHU E. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, a zwłaszcza materiałów z kontroli przeprowadzonych w firmach: E., C., D. i B., ustalono jednak, że E. nie wystawiła faktur na rzecz firm C. i D. i nie przeprowadzała z nimi żadnych transakcji handlowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00