Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 listopada 2007 r., sygn. I SA/Lu 524/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (spr.), Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer,, Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 listopada 2007 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego R. W. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] R. W. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem dotyczącym stosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży działek rolnych przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną i obowiązku rozliczenia podatku VAT od tej sprzedaży.

Wnioskodawca podał, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego ,które w 1989 roku przekazała mu jego matka na mocy umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego. W 2004r. jedna z działek o powierzchni 0,8918 ha, wchodząca w skład gospodarstwa została objęta planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. W dniu 25 sierpnia 2004r. zatwierdzony został jej podział na 8 działek budowlanych oraz jedną działkę służącą jako droga gminna. W związku z zamiarem sprzedaży nowo powstałych działek wnioskodawca otrzymał w Pierwszym Urzędzie Skarbowym informację, z której wynikało, że ich sprzedaż kwalifikuje się do opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik VAT R, a następnie, po sfinalizowaniu transakcji w dniu [...] zobowiązał się do zapłaty podatku VAT .

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie, wnioskodawca podkreślił, że nie wykonuje działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami w celach zarobkowych i takiej działalności nie zamierza prowadzić w przyszłości. Pozbywa się natomiast swojego majątku, którym jest ziemia. W jego przekonaniu jest to jednorazowa sprzedaż, a nie sprzedaż wielokrotna w celach zarobkowych. Tymczasem dla zastosowania podatku VAT niezbędne jest wielokrotne zbywanie towaru nabywanego w celu sprzedaży. W jego ocenie sprzedaż jednej czy ośmiu działek, które utworzył z własnego majątku, będzie sprzedażą jednorazową nie podlegającą opodatkowaniu podatkowi VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00