Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 listopada 2007 r., sygn. I SA/Kr 1574/06

 

Sygn. akt I SA/Kr 1574/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 listopada 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Beata Cieloch, WSA Ewa Michna (spr), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2007r., sprawy ze skargi "F" Spółka z o.o. w Z., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, - skargę oddala -

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] lutego 2005r. uzupełnionym pismem z dnia[...] lutego 2005r. F. Sp. z o.o. zwana dalej Skarżącą, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie interpretacji w przedmiocie podatku od towarów i usług. Opisując stan faktyczny wskazała, że sprowadza do kraju z terenu państw członkowskich Unii Europejskiej automaty do gry (nabywane u tamtejszych podatników podatku od towarów i usług) z przeznaczeniem do działalności opodatkowanej podatkiem od gier, co powoduje, że ta część działalności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Skarżącej, sprowadzenie do kraju automatów do gry nie mogło być traktowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, z uwagi na fakt, że w opisanych okolicznościach nie była "podatnikiem" w rozumieniu art. 9 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) ponieważ sprowadzane towary nie służyły działalności opodatkowanej. W dalszej części swojego wniosku Skarżąca wskazywała, że gdyby uznać, że jednak w sprawie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie to, jej zdaniem, istniała możliwość odliczenia od podatku należnego podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż byłaby to odrębna podstawa do odliczenia i nie można jej byłoby mylić z ogólnymi zasadami odliczania podatku naliczonego.

Postanowieniem z dnia[...] nr [...]Naczelnik Urzędu Skarbowego nie potwierdził stanowiska Skarżącej i przedstawił własne stanowisko w sprawie wskazując, iż jego zdaniem, sprowadzenie do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej automatów do gry celem prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od gier jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem, gdyż Skarżąca jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, przy czym podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nie podlega odliczeniu od podatku należnego, gdyż nie jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00