Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. III SA/Kr 820/07

Decyzja nakazująca wycofanie z obrotu produktu bez ustalenia czy ten produkt jest produktem leczniczym czy suplementem diety jest sprzeczna z art104 K.p.a.

Załatwienia sprawy winno nastąpić przed zakończeniem jurysdykcyjnego postępowania administracyjnego. Nie można tego czynić w ramach postępowania egzekucyjnego, albowiem jego celem jest wymuszenie wykonania dyrektyw postępowania zapisanych w decyzji (art.104 § 1 K.p.a.).

Nie ma przeszkód prawnych, aby organ tylko częściowo załatwił sprawę, gdy pozostała część nie nadaje się jeszcze do załatwienia (art.104 § 2 K.p.a.)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Bożenna Blitek Sędziowie WSA Halina Jakubiec NSA Wiesław Kisiel (spr.) Protokolant Bernadeta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2007 r. sprawy ze skargi "F.- P." Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...], znak [...] w przedmiocie wycofania produktu z obrotu handlowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane.

 

UZASADNIENIE

wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie

z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Kr 820/07

1. W dniu [...] grudnia 2006 r. spółka "F. P." z siedzibą w K. zgłosiła w trybie art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. nr 171, poz. 1225) do Głównego Inspektora Sanitarnego zamiar wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej suplementu diety pod nazwą "A. A.".

2. Główny Inspektor Sanitarny pismem z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] przesłał do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia [...] stwierdzającą, że produkt pod nazwą "A. A." nie może być zakwalifikowany jako suplement diety i spełnia wymagania produktu leczniczego, określone przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 53, poz. 533 z późn. zm.). Równocześnie GIS wniósł o przeprowadzenie postępowania w sprawie produktu pod nazwą "A. A.'', które zmierzałoby do wyjaśnienia czy suplementy diety oraz środki spożywcze wzbogacane substancjami dodawanymi do żywności spełniają warunki określone w przepisach rozporządzeń ministra właściwego do spraw zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00