Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. I SA/Kr 96/07

Sygn. akt I SA/Kr 96/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 listopada 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Asesor WSA Maja Chodacka (spr), Asesor WSA Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2007r., sprawy ze skargi D. P. K., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, I.uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu I instancji II.zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej koszty postępowania w kwocie [...] zł.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 22 kwietnia 2006r. Skarżąca D. P.-K. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, a to ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie rozliczenia straty powstałej w trakcie inwestycji w środek trwały (środek trwały w rozbudowie) oraz otrzymanego z tego tytułu odszkodowania.

Przedstawiając stan faktyczny Skarżąca podała, iż Spółka Jawna "P. i spółka" zakupiła w grudniu 2003 roku prom (pływak), który stanowił składnik majątku firmy. W momencie zakupu nie został on przekazy do użytkowania, gdyż docelowo miał służyć jako restauracja na wodzie i wymagał poniesienia znacznych wydatków z tytułu przystosowania go do celów restauracyjnych. Firma rozpoczęła rozbudowę obiektu pływającego z adaptacją na działalność gastronomiczno-restauracyjną zgodnie z kosztorysem na kwotę około 1.200.000zł. Zakres prowadzonych prac polegał na generalnym remoncie, a także adaptacji i modernizacji. Generalny remont dot. dolnej części promu, górną część w całości miała stanowić nadbudowa. Wszystkie wydatki traktowane były przez firmę jako podwyższające wartość środka trwałego (cenę zakupu barki). Koszty gromadzone były na odrębnym koncie i po oddaniu barki do użytkowania miały podwyższyć wartość jej zakupu. Na złożone przez firmę zapytanie Urząd Statystyczny w Ł. dokonał klasyfikacji w/w środka trwałego jako adaptowanego promu pływaka na działalność gastronomiczno-turystyczną- przycumowanego na stałe, tj.: PKWiU 35.11.50-00.00 - "Konstrukcje pływające, pozostałe" (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 kwietna 2004 roku), - PKWiU 35.11.50-00.4 - "Przystanie, restauracje, baseny pływające, śródlądowe" (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1999 roku), KŚT grupa 7 rodzaj 778 - "Inny tabor pływający" - jest to przystań pływająca przeznaczona na działalność gastronomiczno-turystyczną (Klasyfikacja środków trwałych z dnia 30 grudnia 1999 roku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00