Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. III SA/Gl 1530/06

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska (spr.), Sędziowie Asesor WSA Krzysztof Targoński, Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Protokolant St. ref. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi firmy "A" Sp. z o.o. w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych co do klasyfikacji taryfowej, wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w części dotyczącej pobrania odsetek wyrównawczych i w tym zakresie umorzył postępowanie celne, a w części dotyczącej stawki celnej, kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług również uchylił decyzję organu pierwszej instancji i orzekł w tym zakresie ponownie, jak również utrzymał w mocy decyzję pierwszoinstancyjną w pozostałym zakresie. Podał przy tym, iż w dniu [...] r. firma "A" Sp. z o.o. w M. dokonała zgłoszenia celnego towarów z tworzywa sztucznego ujętych na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD nr [...]. Dla towarów tych zadeklarowano wartość w kwocie [...] EUR. Dla towarów tych zadeklarowano wspólnotowe preferencyjne pochodzenie towaru, w związku z czym zadeklarowano na podstawie świadectwa przewozowego EUR 1 nr [...] dnia [...] r. obniżoną stawkę celną w wysokości 0 %.

Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] r. (nr jak wyżej) uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej stawki celnej importowanych towarów oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego i kwotę podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu swojej decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że wobec uzasadnionych wątpliwości co do rzeczywistego kraju pochodzenia importowanych towarów polskie władze celne przesłały świadectwo pochodzenia EUR. 1 do hiszpańskich władz celnych celem przeprowadzenia jego weryfikacji. Jednocześnie postanowieniem z dnia [...] r. wszczęte zostało z urzędu postępowanie mające na celu ustalenie zasadności zastosowania obniżonej stawki celnej oraz określenia kwoty wynikającej z długu celnego oraz podatku od towarów i usług dla towarów objętych przedmiotowym zgłoszeniem celnym. Stosownie do postanowień zawartych w art. 13 § 1 ustawy Kodeks celny, cła określane są na podstawie taryfy celnej lub na podstawie innych środków taryfowych. Z kolei w myśl art. 13 § 3 pkt 4 Kodeksu celnego Taryfa celna obejmuje obniżone stawki celne określone w umowach zawartych przez Rzeczpospolitą Polską z niektórymi krajami lub grupami krajów. Stawki celne obniżone stosowane są na wniosek zgłaszającego, o ile towary, do których się odnosi, spełniają warunki do ich zastosowania. Stawki te mogą być zastosowane, o ile zostaną spełnione warunki określone przepisami prawa, w tym umowami międzynarodowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00