Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. III SA/Gl 682/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Asesor WSA Krzysztof Targoński (spr.), Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Protokolant St. ref. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr[...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w [...], po rozpatrzeniu odwołania "A" S.A., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w [...] z [...] r., nr [...].

W podstawie prawnej powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), art. 4 ust. 1, art. 40 ust. 3, art. 42, art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. Prawo celne (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 ze zm.) w związku z art. 289 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.),art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo celne ( Dz. U. Nr 68, poz. 623).

W uzasadnieniu w pierwszej kolejności nawiązał do ustalonego w sprawie stanu faktycznego. Wskazał, że w dniu [...] r. Dyrektor Urzędu Celnego w [...] przekazał Dyrektorowi Urzędu Celnego w [...] towar celny w postaci [...], przewożony pod osłoną karnetu TIR, celem dokonania odprawy celnej ostatecznej. Posiadaczem karnetu było "A" S.A., które zobowiązało się dostarczenia towaru w ciągu 2 dni do wskazanego w karnecie TIR urzędu celnego odbiorczego. Odbiorcą towaru, według ewidencji Oddziału Celnego w [...], było firma "B" z R. Przedmiotowy towar nie został dostarczony do urzędu celnego odbiorczego w wyznaczonym terminie ani w terminie późniejszym. W toku odrębnie prowadzonego postępowania karnego ustalono, że odbiorca firma "B" to firma nieistniejąca, a towar został przywieziony do hurtowni W. G. w K., gdzie został rozładowany. Ustalono także, iż potwierdzenie dostarczenia przedmiotowego towaru do urzędu celnego odbiorczego zostało sfałszowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00