Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. II SA/Gd 259/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Referent Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 29 listopada 2007 r. sprawy ze skargi G. F. i J. F. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 5 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

G. i J. F. wnieśli do sądu administracyjnego skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 5 lutego 2007 r. nakazującą im rozbiórkę części budynku gospodarczego ( pomieszczenia kotłowni i pokoju mieszkalnego o pow. 17, 5 m2 ) z wyłączeniem fundamentów, zlokalizowanego na działce nr [...] w Ł. gminie C.

Stan sprawy administracyjnej, w której podjęto zaskarżoną decyzję przedstawia się następująco:

Skarżący G. i J. małżonkowie F. dokonali na istniejących na działce nr [...] w Ł. starych fundamentach rozbudowy budynku gospodarczego. Rozbudowa ta polegała na dobudowaniu do istniejącego obiektu dwóch dodatkowych pomieszczeń pełniących funkcję kotłowni i pokoju mieszkalnego. W trakcie dokonanych w dniu 19 lipca 2006 r. oględzin organ I instancji ocenił stan wykonanych robót jako stan surowy zamknięty. Wobec ustalenia, iż rozbudowa obiektu dokonywana jest bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia 21 lipca 2006 r. wskazując na przepisy art. 48 ust. 2 i 3 Prawa budowlanego wstrzymał wykonywanie robót budowlanych i zobowiązał skarżących do przedłożenia w terminie do dnia 15 września 2006 r. następującej dokumentacji: 1/ zaświadczenia Wójta Gminy o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego; 2/ czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, 3/ oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Z uwagi na to, iż skarżący nie wykonali powyższego obowiązku organ I instancji decyzją z dnia 28 września 2006 r. nakazał im rozbiórkę samowolnej rozbudowy budynku gospodarczego tj. pomieszczenia kotłowni i pokoju mieszkalnego o powierzchni zabudowy 17,5 m2. W podstawie prawnej tej decyzji wskazano na przepis art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2016 ), a w jej uzasadnieniu opisano przebieg postępowania administracyjnego i wyjaśniono, iż niewykonanie przez skarżących obowiązków nałożonych postanowieniem z dnia 21 lipca 2006 r. skutkowało w myśl wskazanego przepisu koniecznością orzeczenia rozbiórki części obiektu wybudowanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00