Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Wr 21/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec, Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Protokolant Paulina Rosiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 października 2007 sprawy ze skargi R. W. na decyzję Wojewody z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania małoletniej W. W. z miejsca pobytu stałego I. Uchyla zaskarżoną decyzję; II. Określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej kwotę 355 zł (trzysta pięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewoda działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z póz. zm.) po rozpatrzeniu odwołania W. P. - prawnego opiekuna małoletniej W. W. od decyzji Prezydenta Miasta W. z dnia [...] o znaku [...] orzekającej o wymeldowaniu W. W. z miejsca pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] we W. - uchylił zaskarżoną decyzję organu I instancji i orzekł o odmowie wymeldowania wyżej wymienionej z ostatniego miejsca pobytu stałego.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy przytoczył, że postępowanie w sprawie wymeldowania małoletniej W. W. z miejsca pobytu stałego, w trybie art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, wszczęte zostało na wniosek jej ciotki - R. W.- głównej najemczyni przedmiotowego lokalu, która w uzasadnieniu wniosku podniosła fakt niezamieszkiwania siostrzenicy w miejscu stałego zameldowania od [...] W trakcie postępowania wyjaśniającego organ I instancji ustalił, że po tym, jak została porzucona przez matkę, a ojciec znalazł się w areszcie śledczym, W. W. trafiła do domu dziecka. W [...] matka dziewczynki została pozbawiona praw rodzicielskich, zaś W. W. została umieszczona w rodzinie zastępczej u W. P. i przebywa u swojej obecnej opiekunki prawnej w lokalu przy ul. [...] we W.. W. W. nie kontaktuje się z rodziną, nie bywa w lokalu przy ul. [...], nie posiada tam również żadnych swoich rzeczy. Wnioskująca o wymeldowanie W. W., jej ciotka R. W., twierdzi, że nie widzi możliwości ponownego zamieszkania siostrzenicy w lokalu przy ul. [...] w związku z tym, że planuje zamianę mieszkania na większe. Zamiar zamiany mieszkania uzasadnia chęcią zapewnienia lepszych warunków bytowych K. W. - siostrze W. W. dla której stanowi rodzinę zastępczą. Fakt niezamieszkiwania W. W. w lokalu przy ul. [...] we W. potwierdziła, przesłuchiwana w sprawie w charakterze świadka - kurator sądowy A. S.. W trakcie postępowania opiekun prawny W. W. - W. P. zeznała, że postanowieniem Sądu z dnia [...] sygn. akt RIII [...] została ustanowiona rodziną zastępczą dla wyżej wymienionej. Dziecko mieszka wraz z nią i jest zameldowane na pobyt czasowy w jej mieszkaniu. Oświadczyła również, że w związku ze swoją sytuacją rodzinną i prawną W. W. obecnie nie zamieszkuje w lokalu przy [...] od [...]. i nie odwiedza mieszkających tam krewnych. W związku z tym, iż uważa, że zamieszkiwanie W. W. u opiekuna prawnego ma trwać do czasu osiągnięcia przez dziewczynkę pełnoletniości, W. P. nie uznaje zasadnym meldowania podopiecznej w swoim mieszkaniu na pobyt stały.