Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Wa 864/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.), Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant E.R., po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 października 2007 r. sprawy ze skargi D.R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia "[...]" lutego 2007 r. nr "[...]" w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do marca 2005 roku 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w W. z dnia "[...]" lipca 2006 r. nr "[...]", 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 340 zł (słownie: trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lutego 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 162 § 1 i § 2, art. 219 oraz art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.; powoływanej dalej jako "Ordynacja podatkowa"), utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] lipca 2006 r. w sprawie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku od towarów i usług ( dalej - podatku VAT) za okres od stycznia do marca 2005 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia przedstawiono stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, iż w dniu 10 czerwca 2005 r. do Drugiego Urzędu Skarbowego w W. wpłynął wniosek D.R. z siedzibą na W. (Skarżącej w niniejszej sprawie) o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do marca 2005 r., w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 152, poz. 1478), zmienionego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 89, poz. 851) o tym samym tytule. W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji, wniosek Skarżącej, nie spełniał wymogów formalnych określonych w wyżej powołanych rozporządzeniach Ministra Finansów. Z tego też względu, organ podatkowy pismem z dnia 9 grudnia 2005r. (doręczonym Skarżącej w dniu 19 grudnia 2005 r.), na podstawie art. 169 Ordynacji podatkowej wezwał Skarżącą, aby w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, uzupełniła złożony wniosek o prawidłowe zaświadczenie wskazujące, że podmiot uprawniony do zwrotu podatku VAT jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatku o podobnym charakterze w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, o którym mowa w § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr. 89, poz. 851 - określanego dalej jako "rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku VAT"). Dodatkowo wezwano Skarżącą do podania nazwy i adresu banku, na który ma być dokonany zwrot podatku VAT wraz z aktualnym numerem rachunku bankowego w formacie IBAN. W wezwaniu organ podatkowy poinformował Skarżącą o skutkach nie usunięcia w terminie braków formalnych wniosku. Organ przyjmujący wniosek podkreślił, że z treści zaświadczenia, węgierskiego organu podatkowego, załączonego do wniosku o zwrot podatku VAT, nie wynika, iż Skarżąca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.