Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Wa 1459/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędzia WSA Sylwester Golec (spr.), Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2007 r. sprawy ze skargi W. sp. j. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz W. sp. j. z siedzibą w P. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez W.P. sp. j. - dalej określaną jako "skarżąca spółka", decyzją z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2006 r. zmieniającą z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...], którym uznano stanowisko skarżącej spółki przedstawione we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe.
Z przesłanych do Sądu akt sprawy wynika, iż pismem z dnia 27 września 2005 r. skarżąca spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego.
W złożonym wniosku skarżąca spółka wskazała, iż dokonuje sprzedaży towarów pochodzenia chińskiego ze składu celnego do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Sprzedaż odbywa się ze składu celnego położonego w Polsce. Sprzedawane towary nie są dopuszczone do obrotu na obszarze kraju, tj. obejmowane są tylko procedurą składu celnego, która kończy się z chwilą przeniesienia praw własności na kontrahenta zagranicznego, nie powodując powstania długu celnego z tego powodu, że towary obejmowane są procedurą tranzytu w celu ich wywozu z obszaru celnego Wspólnoty.