Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Wa 1326/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant A.A., po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2007 r. sprawy ze skargi W.R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia "[...]" maja 2007 r. nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty podatku od towarów i usług z tytułu importu oraz odmowy oprocentowania tej nadpłaty 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia "[...]" lutego 2007 nr "[...]", każdą w części odmowy oprocentowania nadpłaty, 2) stwierdza, że uchylone decyzje w części oznaczonej w punkcie 1 wyroku nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz W.R. kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] stycznia 2004 r nr [...], w części zastosowanej stawki celnej i określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług, dopuszczonego do obrotu towaru, objętego zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z dnia [...] stycznia 2004 r.

W uzasadnieniu decyzji wskazał, że opisanym zgłoszeniem celnym W. R., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R., wwiózł tkaniny pochodzenia indoazjatyckiego, określając je stawką celną 9%, na podstawie świadectwa typu FORM A. W ramach kontroli, zgodnie z art. 70 Ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz. U. z 2001 r. Nr 75 poz.802 ze zmianami/, dalej jako Kodeks celny, organ celny przeprowadził rewizję towaru oraz zweryfikował całość dokumentów przedłożonych do odprawy celnej i stwierdził, że świadectwo FORM A nie spełnia wymogów formalnych - w polu 12 wpisano w nim jako kraj przeznaczenia "Białoruś" zamiast "Polska". W tej sytuacji, decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r., organ celny l instancji uznał zgłoszenie celne SAD za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej stawki celnej i kwoty cła oraz obliczył kwotę długu celnego z zastosowaniem stawki celnej autonomicznej w wysokości 30%,zmienioną kwotę podatku od towarów i usług, a Dyrektor Izby Celnej, decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. utrzymał ją w mocy. Strona wniosła skargę na decyzję organu II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W., który wyrokiem z dnia 23 maja 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 2240/04 uchylił zaskarżoną decyzję. Ponieważ Sąd w wyroku wskazał na konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania, mającego na celu wyjaśnienie zaistniałych wątpliwości (rozbieżności w danych zawartych w świadectwie i w dokumentach handlowych), organ odwoławczy postanowił skierować sporne świadectwo pochodzenia wraz z fakturą do weryfikacji przez władze celne Indonezji. Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie udokumentowane świadectwem pochodzenia (Dz.U. z 1997 r., Nr 130, poz.851 ze zm.) dają organom cel uprawnienie do przeprowadzenia urzędowej weryfikacji dowodów pochodzenia. Zgodnie z § 20a, w celu sprawdzenia autentyczności świadectwa pochodzenia towarów lub prawidłowości danych w nim zawartych organ celny może skierować je do weryfikacji do organu wystawiającego świadectwo. W niniejszej sprawie weryfikacja przeprowadzona przez władze indonezyjskie wykazała, że świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] jest autentyczne i rzetelne. Nie została też zakwestionowana rzetelność towarzyszącej świadectwu faktury. Informacja ta stanowiła podstawę do zastosowania wobec importowanego towaru konwencyjnej stawki celnej oraz ponownego określenia kwoty długu celnego i wymiaru należności podatkowych, co uczyniono decyzja z dnia [...] marca 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00