Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 października 2007 r., sygn. II SA/Sz 374/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 października 2007r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie wydania prawa jazdy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M. W. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia

[...], na podstawie art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1 i art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) oraz art. 90 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...]. w przedmiocie wydania M. W. prawa jazdy kategorii B nr [...].

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż przesłanką stwierdzenia nieważności wymienionej decyzji było jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa. Naruszenia tego organ dopatrzył się w tym, iż strona ubiegająca się o wydanie prawa jazdy nie spełniała wymogów określonych w art. 90 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Prowadzący Prywatną Szkołę Jazdy - X.X., zdaniem Kolegium, "dopuścił się fałszu intelektualnego" tego zaświadczenia ( tj. poświadczenia nieprawdy ) stwierdzając, iż M. W. odbyła szkolenie w zakresie kierowania pojazdami wg. kat. B w terminie od dnia 15.05.2006 r. do dnia 30.08.2006 r. w liczbie 30 godzin teoretycznych i 30 godzin praktycznych i potwierdzając zaświadczenie własną pieczęcią z numerem uprawnienia: [...], podczas gdy z akt sprawy wynika, iż X.X. posiadał uprawnienie do wykonywania działalności regulowanej przedsiębiorców prowadzących ośrodki nauki jazdy dla własnego przedsiębiorstwa pod nazwą Prywatna Szkoła Jazdy X.X. nr w rejestrze [...] do dnia 28.08.2006 r., tj. do dnia od którego prawomocny stał się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia [...]. Kolegium powołując się na powyższy wyrok wskazało, iż w dacie wydania przez X.X. zaświadczenia o ukończeniu przez M. W. kursu prawa jazdy, nie posiadał on stosownych uprawnień do prowadzenia kursu, a zatem Prezydent Miasta S. powinien odmówić M. W. wydania prawa jazdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00