Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 października 2007 r., sygn. I SA/Op 274/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gerard Czech Sędziowie NSA Joanna Kuczyńska Asesor sądowy Marta Wojciechowska (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Zamojska - Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 października 2007r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w T. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia[...]., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1996r. I. uchyla zaskarżoną decyzję II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w O. na rzecz A Sp. z o.o. w T. kwotę 474 ( czterysta siedemdziesiąt cztery złote 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 października 2005 r. o sygn. akt I SA/Op 193/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę spółki z o.o. A na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia [...] uchylającą w części decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej i określającą spółce wysokość zobowiązania podatkowego, zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę w podatku dochodowym od osób prawnych za 1996 r.
Oddalając skargę sąd ustalił następujący stan faktyczny :
Podstawą faktyczną rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji były poczynione w toku kontroli ustalenia, z których wynikało, iż spółka dokonując samoobliczenia należności podatkowej za 1996 r. nieprawidłowo obliczyła dochód stanowiący podstawę do obliczenia podatku dochodowego od osób prawnych ze względu na uchybienia zarówno w zakresie wysokości uzyskanych przychodów jak i ich kosztów uzyskania. Stwierdzono zaniżenie przychodów o kwotę 3.349,62 zł w związku z nieuwzględnieniem w przychodach wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu użyczenia spółce samochodu, wyposażenia oraz z tytułu nieodpłatnego udostępnienia części nieruchomości. Równocześnie stwierdzono zawyżenie przychodu Spółki o kwotę 37.851,62 zł stanowiącą wartość dodatniej zmiany stanu produktów, która to nieprawidłowość z uwagi na równoczesne wyłączenie powyższej kwoty z kosztów uzyskania przychodu, nie miała wpływu na wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu.