Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 padziernika 2007 r., sygn. I SA/Ol 528/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.), Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Piskozub,, asesor WSA Renata Kantecka, Protokolant Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 25 października 2007r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 177 zł (sto siedemdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]" o Nr "[...]", którą organ I instancji stwierdził powstanie długu celnego oraz określił A.D. kwotę podatku akcyzowego, kwotę opłaty paliwowej oraz kwotę podatku VAT w odniesieniu do oleju napędowego, wprowadzonego na obszar Wspólnoty w dniu 9.11.2006 r.

Z akt sprawy wynika, iż A.D. prowadził w 2006 r. działalność gospodarczą - Firma Transportowa "A" z siedzibą w G. w zakresie usług przewozu osób. W ramach dozoru celnego nad towarami zwolnionymi od cła organ celny przeprowadził w dniu 9.11.2006 r. oraz w dniu 10.11.2006 r. kontrolę ilości paliwa znajdującego się w zbiorniku autobusu o nr rej. "[...]", należącego do A. D., a przekraczającego granicę Wspólnoty przez przejście graniczne w G. Paliwo to zwolnione było od cła na podstawie art. 112 Rozporządzenia Rady nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. WE L 105 z 23.04.1983 ze zm.), z zastrzeżeniem, że nie może ono być usunięte z tych pojazdów i przechowywane, za wyjątkiem okresu ich niezbędnych napraw, bądź też odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie przez osobę przewożącą zwolniony towar. Organ celny wpisał do protokołu kontroli ilość wywożonego i przywożonego paliwa w oparciu o deklarację kierującego pojazdem J.P. Spisał też stan licznika przejechanych kilometrów, zaś zgodność zapisów potwierdził zarówno kontrolujący, jak i kierowca autokaru. W oparciu o dane dotyczące ilości przywożonego i wywożonego paliwa oraz ilości przejechanych w tym czasie kilometrów, organ celny sprawdził tym samym wykorzystanie zwolnionego od cła paliwa przez przedsiębiorcę. Mając zaś na uwadze dane wynikające z protokołu kontroli organ ten w dniu 15.11.2006 r. wszczął postępowanie celne w związku z usunięciem spod dozoru celnego zwolnionego od należności celnych i podatkowych paliwa przewożonego standardowym zbiorniku autobusu o nr rej. "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00