Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 padziernika 2007 r., sygn. I SA/Łd 463/07
Dnia 3 października 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia NSA Bogdan Lubiński (spr.) Asesor WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2007 roku sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej ustalającej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] roku Nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. ustalił wysokość zobowiązania podatkowego w wysokości 22.579 od darowizny dokonanej przez J.K. na rzecz córki A.K. w postaci udziałów w P.P.H.U.T "A" J.K. Spółki Jawnej o wartości 341.000 zł.
[...] roku do Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. wpłynął wniosek doradcy podatkowego K.M. - pełnomocnika A. i J. małżonków K. o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] roku. Uzasadniając wniosek pełnomocnik strony skarżącej, iż w drodze darowizny przekazane zostały na rzecz małżonków K. udziały w spółce jawnej. Wskazał, że zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych (zwany w dalszej części uzasadnienia KSH) przeniesienie własności w spółce jawnej możliwe jest jedynie w przypadku gdy statut spółki tak stanowi oraz na przeniesienie to wyrażą zgodę wszyscy wspólnicy (art. 10 § 2 KSH). Wyjaśnił, iż umowa spółki w dniu dokonania darowizny nie przewidywała możliwości zbycia udziałów poszczególnych wspólników. Zapis taki zamieszczony został w zmienionej umowie spółki, która to zmiana zarejestrowana została w KRS w dniu [...] roku. Pełnomocnik stwierdził zatem, iż w tak zarysowanym stanie faktycznymi nie mogło dojść do skutecznego przekazania udziałów w Spółce w drodze darowizny, a tym samym nie było podstaw do ustalenia zobowiązania podatkowego od spadków i darowizn.