Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 padziernika 2007 r., sygn. II SA/Lu 642/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca),, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2007 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza na rzecz J. K. od Samorządowego Kolegium Odwoławczego kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
II SA/Lu 642/07
U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu odwołania J. K. uchyliło decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] w sprawie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego na punkt napraw urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych i instalacji elektrycznych na działce nr [...], położonej w B. P. i umorzyło postępowanie pierwszej instancji w sprawie.
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że decyzja organu pierwszej instancji narusza przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisy postępowania, aczkolwiek z przyczyn odmiennych niż podnoszone przez odwołującego się J. K. Kolegium ustaliło, że planowana inwestycja, objęta wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, została już zrealizowana, bowiem istniejący na działce nr [...] budynek gospodarczy jest już wykorzystywany jako punkt naprawy urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych i instalacji elektrycznych. Inwestor nie planuje żadnych prac budowlanych, bowiem budynek został już przystosowany do prowadzonej działalności, zostało także wykonane utwardzenie terenu. W ocenie Kolegium potwierdzają to załączone do akt sprawy zdjęcia i wyjaśnienia właścicielki nieruchomości sąsiedniej. Ponadto w trakcie oględzin zostały wykonane zdjęcia potwierdzające wykonanie zamierzenia inwestycyjnego w sposób określony we wniosku. Kolegium ustaliło również, że w roku ubiegłym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadził postępowanie co do zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego bez wymaganego prawem pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania i w trakcie tego postępowania zostało ustalone, że odwołujący się prowadzi w tym obiekcie działalność polegającą na naprawie urządzeń klimatyzacyjnych. W tej sytuacji Kolegium uznało, że postępowanie zmierzające do ustalenia warunków dla zabudowy już zrealizowanej jest bezprzedmiotowe i podlega umorzeniu na podstawie art. 105 § 1 k.p.a.