Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 października 2007 r., sygn. II SA/Lu 670/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Leszczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Asystent sędziego Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2007 r. sprawy ze skargi B. K. i W. K. na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia opłat za podłączenie nieruchomości do gminnych urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych w Gminie I. stwierdza nieważność uchwały Rady Gminy z dnia "[...]" nr "[...]" w sprawie określenia opłat za podłączenie nieruchomości do gminnych urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych w Gminie w części dotyczącej opłat za podłączenie nieruchomości do sieci wodociągu gminnego; II. zasądza od Rady Gminy na rzecz skarżących : B. K. i W.K. kwotę 300 (trzysta ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania .
Uzasadnienie
W dniu [...] Rada Gminy uchwałą nr [...] w sprawie określenia opłat za podłączenie nieruchomości do gminnych urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych w Gminie, ustaliła (§ 2 uchwały) opłatę dla osoby rozporządzającej nieruchomością, ubiegającej się o podłączenie do wodociągów i sieci kanalizacyjnej stanowiących zasób Gminy obowiązek uiszczenia na rzecz Gminy opłat: za podłączenie do sieci wodociągowej - 2000 zł, oraz za podłączenie do sieci kanalizacyjnej - 3000 zł. Uchwała powyższa została następnie uchylona w całości uchwałą Rada Gminy nr [...] z dnia [...] w sprawie uchylenia uchwały Nr [...] Rady Gminy w sprawie określenia opłat za podłączenie nieruchomości do gminnych urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych w Gminie. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.
Skargę na uchwałę nr [...] z dn. [...] do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie złożyli B. i W. K., wnosząc o stwierdzenie jej nieważności lub stwierdzenie niezgodności z prawem z powodu naruszenia ich interesu prawnego. W uzasadnieniu skargi skarżący podnieśli, iż w dniu 12 stycznia 2006 r. zwrócili się do o wydanie warunków technicznych podłączenia do wodociągu gminnego dla ich działki nr [...] położonej w N. Zostali następnie poinformowani w obowiązku uiszczenia opłaty wynikającej z przedmiotowej uchwały, którą to opłatę uiścili w dniu 24 stycznia 2006 r. Po uchyleniu powyższej uchwały uchwałą Rady Gminy nr [...] z dnia [...] zwrócili się w dniu 16 maja 2006 r. o usunięcie naruszenia ich interesu prawnego i zwrot pobranej opłaty, wskazując na niezgodność uchwały stanowiącej podstawę pobrania opłaty z prawem. W dniu 20 czerwca 2006 r. otrzymali pismo, treścią którego była informacja o odmowie zwrotu pobranej opłaty z powodu obowiązywania w czasie jej pobierania uchwały z dn. [...]. Jak wskazują skarżący, uchwała z dn. [...] była niezgodna z obowiązującą w dacie wezwania do uiszczenia opłaty ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2001 r. Nr 72, poz. 747 ze zm.), która w art. 19 upoważnia radę gminy do uchwalania regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków a nie wprowadzania odpłatności za zamiar przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej. Skarżący powołali się także na uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 września 1994 r. (W 5/94), dopuszczającą zaskarżenie uchwały także wówczas, gdy uchwała ta została wprawdzie uchylona lub zmieniona, ale może być stosowana do sytuacji z okresu poprzedzającego uchylenie lub zmianę, co powoduje, że nie jest zbędne wydanie przez sąd administracyjny wyroku w przedmiocie wniesionej na tę uchwałę skargi. Decydujący jest bowiem, w przekonaniu skarżących, wynikający z zasady państwa prawnego, obowiązek eliminowania z obrotu prawnego wszystkich nielegalnych aktów prawnych. W tym celu skarżący wykorzystali postępowanie przewidziane w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), będąc przekonanymi, ze uchwała, także w sytuacji jej uchylenia, naruszyła ich interes prawny z powodu wydania na jej podstawie indywidualnego aktu ich dotyczącego. Na dzień zatem 24 stycznia 2006 r. przedmiotowa uchwała była niezgodna z prawem i dlatego powinna być wyeliminowana z obrotu.