Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 października 2007 r., sygn. I SA/Lu 347/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 października 2007 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego od przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...] określającą M. J. zobowiązanie podatkowe od przychodu z tytułu zbycia udziału w nieruchomości w kwocie 2 325,20 złotych.

W motywach decyzji podano, że w dniu [...] 2001r. M. J. wspólnie z mężem C. J. zbyła część nieruchomości położonej w L. za cenę 52 115 złotych, nabytej na podstawie umowy z dnia [...] objętej wspólnością małżeńską. Stosownie zatem do art.10 ust.1 pkt 8 oraz art. 28 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2001r. Nr.14, poz. 176 ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym w 2001r. dochód ten stanowił przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży, chyba, że podatnik w tym terminie złoży oświadczenie o zamiarze wydatkowania uzyskanego przychodu na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit.a) wspomnianej ustawy.

M. J. stosowne oświadczenie złożyła. Następnie przedstawiła rachunki poniesione z tytułu remontu lokalu mieszkalnego położonego w L. przy ulicy [...] w kwocie 5 611, 03 złotych oraz akt notarialny z dnia [...] zakupu nieruchomości położonej w L. przy ulicy [...] za kwotę 35 000 złotych.

Organy podatkowe uznały, że kwota wydatkowana na remont odpowiada celom mieszkaniowym, o jakich stanowi wspomniany art. 21 ust.1 pkt 32 lit.a/ ustawy, zakwestionowały natomiast wydatek poniesiony na zakup nieruchomości. Tej zatem kwoty nie uwzględniły przy określaniu podstawy opodatkowania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości w 2001r. W ocenie organów podatkowych za takim stanowiskiem przemawia zamieszczona w akcie notarialnym z dnia [...] klauzula, że opisana w nim nieruchomość M. J. nabywa za swoje odrębne fundusze do swojego majątku odrębnego. W toku postępowania podatkowego strona oświadczył, ze owe odrębne środki pochodziły ze sprzedaży spadku po zmarłym ojcu. W przekonaniu organów oświadczenie powyższe przesądza o niezachowaniu przesłanek z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a/ ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro źródłem pokrycia opisanego wydatku nie były środki uzyskane ze sprzedanej wcześniej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00