Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 października 2007 r., sygn. I SA/Lu 457/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie Asesor WSA Jerzy Drwal (spr.),, Asesor WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 września 2007 r. sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego za 2001 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz Z. M. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [..] ( [...] ), wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej - po rozpatrzeniu odwołania Z. M. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] ( Nr [...]) w sprawie określenia zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za 2001r. w wysokości 27.333,00 zł - utrzymał w mocy powyższą decyzję.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że zgodnie ze złożonym przez Z. M. w dniu 8 lutego 2001 r. w Urzędzie Skarbowym oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania, osiągnięte w 2001 r. przez zarządzaną przez niego firmę "A" w J., przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej związanej z eksportem, importem, handlem obwoźnym artykułami spożywczymi, przemysłowymi, pośrednictwem handlowym - podlegały opodatkowaniu w formie ryczałtu. W trakcie roku podatkowego oraz w złożonym w dniu 24 stycznia 2002r. zeznaniu PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu i wysokości dokonanych odliczeń oraz należnego ryczałtu od zaewidencjonowanych przychodów, Z. M. nie wykazał przychodów z tytułu pośrednictwa handlowego pomiędzy ukraińską firmą "B" i czeską firmą "C". Informację na temat pośrednictwa handlowego między tymi przedsiębiorstwami oraz wystawionych przez firmę "D" Z. M., [..] Ł., ul. T. [...] dziesięciu faktur VAT za składowanie i marketing "[...]" i uzyskaniu z tego tytułu przez stronę przychodów w wysokości 50.965,40 DEM - uzyskano od czeskich władz podatkowych. Z wyjaśnień nadesłanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego wynikało, że w poprzednim miejscu zamieszkania, tj. w Ł. przy ul. T., Z.M. od dnia 29.08.1997r. był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składał deklaracje VAT -7 za okres sierpień 1998 - październik 2000 ( wykazując w nich w 2000r. wartości zerowe), a następnie nie informując o tym właściwego organu podatkowego - dokonał likwidacji działalności gospodarczej ( w dniu 09.11.2000r.), o czym zawiadomił tylko Urząd Miasta. W czasie przeprowadzonej przez organ podatkowy I instancji kontroli działalności gospodarczej Z. M. przesłuchano go w charakterze strony i okazano mu faktury wystawione na rzecz czeskiej firmy "C" która gotówką zapłaciła za należności z nich wynikające. Z. M. wskazał wtedy, że w 2001 r. prowadził działalność w zakresie pośrednictwa w sprzedaży materiałów ściernych oraz wyjaśnił, iż kwestionuje dwie faktury Nr [...] z dnia 29.11.2001 r. na kwotę 3.000,00 DEM i Nr [...] z dnia 17.12.2001r. na kwotę 10.708,00 DEM , jako nie wystawione i nie podpisane przez niego. Pozostałych ośmiu faktur nie kwestionował. Oświadczył również, że firma czeska sama odbierała towar ( materiał ścierny w postaci odpadów po wypalaniu kamionki i porcelany). Wskazał przy tym, że zajmował się organizowaniem skupu tego towaru na Ukrainie.