Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Kr 413/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie NSA Piotr Lechowski WSA Elżbieta Kremer (spr.) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2007 r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego skargę oddala
Uzasadnienie
Komendant Policji decyzją nr [...] z dnia [...], po rozpatrzeniu odwołania J. Ł., utrzymał w mocy decyzję nr [...] z dnia [...] Komendanta Miejskiego Policji w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w N. S.
Wydanie powyższych decyzji poprzedzone zostało następującymi ustaleniami faktycznymi i prawnymi:
Decyzją nr [...] z dnia [...] wydaną przez KWMO został przydzielony A. Ł. lokal mieszkalny nr [...] położny w budynku nr [...] przy ul. [...] w N. S. Powierzchnia użytkowa lokalu wynosiła 61,45 m2, a uprawnionym do zamieszkania byli: żona K. Ł. i syn J. Ł. Po śmierci żony K. Ł. /w dniu [...] / i opuszczeniu lokalu przez syna J. Ł., który zamieszkał w N. S. ul. [...], w lokalu pozostał A. Ł. W takich okolicznościach doszło do zamiany lokalu zajmowanego przez A. Ł.
Mianowicie Komendant Policji decyzją nr [...] z dnia [...] przydzielił A. Ł. - emerytowi Policyjnemu lokal mieszkalny położny w N. S. przy ul. [...] o powierzchni użytkowej 37,80m2. Osobą uprawnioną do zamieszkania w przedmiotowym lokalu był wyłącznie A. Ł. Jak wynika z akt sprawy, organ kilkakrotnie podejmował czynności sprawdzające i wyjaśniające mające na celu ustalenie, kto faktycznie mieszka w lokalu przy ul. [...] w N. S., a tym samym jakie jest faktyczne miejsca zamieszkania A. Ł. Zarówno z wywiadów środowiskowych jak i twierdzeń J. Ł. wynikało, że A. Ł. był osobą bardzo chorą /15 lat sparaliżowany jak podano w skardze/ i przebywał u syna J. Ł., gdzie miał zapewnioną opiekę, a w czasie poprawy stanu zdrowia przebywał w lokalu nr [...] przy ul. [...]. Z akt sprawy wynika również, że J. Ł. działając jako pełnomocnik A. Ł. zwrócił się pismem z dnia [...] 2001r. do Komendanta Miejskiego Policji o wyrażenie zgody na wykup mieszkania nr [...] przy ul. [...]. Prośba ta była ponawiana w kolejnych pismach. W dniu [...] 2004r. Komendant Miejski Policji wydał zaświadczenie umożliwiające A. Ł. wykup zajmowanego lokalu mieszkalnego. Jak wynika z treści zaświadczenia, dyspozycyjność ww. lokalem mieszkalnym pozostaje w gestii Komendy Miejskiej Policji do czasu jego wykupu przez A. Ł.