Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 padziernika 2007 r., sygn. I SA/Kr 277/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 277/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 października 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Asesor WSA Maja Chodacka (spr), Asesor WSA Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2007r., sprawy ze skargi Funduszu G. w W., na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie zwrotu tytułu wykonawczego, I.uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji. II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [..] zł

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. nr [...] z dnia [...]. w sprawie zwrotu Funduszowi G. w W. tytułu wykonawczego nr [...] z dnia [...] wystawionego na zobowiązanego D. M.

W uzasadnieniu organ egzekucyjny II instancji wskazał, że wierzyciel Fundusz G. wystawił w dniu [...] tytuł wykonawczy na D. M., obejmujący należność z tytułu opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC i przesłał do realizacji Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w K.

Postanowieniem z dnia [...] organ egzekucyjny I instancji zwrócił wierzycielowi przedmiotowy tytuł wykonawczy z uwagi na niespełnienie wymogów art. 27 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 229, poz. 1954 ze zm.). Organ stwierdził, iż podstawą wystawienia przedmiotowego tytułu wykonawczego powinno być wydanie decyzji, w której określa się wysokość powstałego zobowiązania, a nie wskazanie w tytule, iż należność powstaje z mocy prawa.

Na powyższe postanowienie wierzyciel - Fundusz G. złożył zażalenie. W uzasadnieniu zażalenia powołano się na treść ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 ze zm., dalej zwanej ustawą o UFG), która precyzyjnie określa zasady ustalania wysokości opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy OC jak i jej nakładania przez UFG, wykluczając tym samym jakąkolwiek możliwość arbitralnego wymierzania opłaty przez UFG. Podkreślono także, iż przedmiotowa opłata ma charakter publicznoprawny, nie zaś cywilnoprawny. Obywatel poddany jest władczym działaniom Funduszu, który ustala obowiązek uiszczenia opłaty, wzywa do jej uiszczenia, a następnie w razie potrzeby wystawia tytuł wykonawczy. Wobec powyższego zdaniem wierzyciela w przedmiotowym tytule wykonawczym prawidłowo wskazano podstawę prawną należności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00