Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 października 2007 r., sygn. I SA/Kr 826/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 826/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 października 2007 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Asesor WSA Maja Chodacka (spr), Asesor WSA Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2007 r., spraw ze skarg F. Sp. z o.o. w N.S., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik,, listopad 2001 r., I. uchyla zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Inspektora Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej u Skarżącej, tj. Przedsiębiorstwie [...]"F." Spółka z o.o. w N. S. stwierdzono, że w okresie od stycznia do listopada 200 1 r. bezpodstawnie stosowała ulgową stawkę 7 % podatku od towarów i usług przy sprzedaży folii dachowych. Przyczyną powstania tej nieprawidłowości było zakwalifikowanie importowanej z Australii i sprzedawanej w Polsce folii aluminiowej T. do niewłaściwego symbolu SWW. Spółka "F." sprzedawane folie kwalifikowała do symboli SWW 1365-5 "konstrukcje i elementy dachowe z tworzyw sztucznych dla budownictwa" i SWW 0624 - "elementy i segmenty aluminiowe", a zdaniem pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej , folię należało zaliczyć do grupy SWW o symbolu 0581-29 - "folia aluminiowa uszlachetniona". Kolejny zarzut dotyczył nie opodatkowania przez Skarżącą podatkiem od towarów i usług przekazanych lub zużytych na cele reprezentacji i reklamy folderów, informatorów handlowych, ulotek reklamowych, flag reklamowych i kalendarzy budownictwa z reklamą "F." oraz map okolic K. na imprezę 10- lecia Spółki "F.".

Z akt sprawy wynika, że organ celny zakwalifikował importowaną folię T. do kodu PCN - 7607 "Folie aluminiowe łączone papierem, tekturą tworzywami sztucznymi lub podobnym materiałem podłożowym o grubości (bez podłoża) nie przekraczającej 0,2mm" i ustalił dla niej stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Spółka "F." wystąpiła w 1998r. do Urzędu Statystycznego i do jednostek autorskich o wydanie opinii klasyfikacyjnej, uzyskując w odpowiedzi opinię (pismo z dnia [...] grudnia 1998r. nr[...]) Urzędu Statystycznego kwalifikującą folię T. do SWW 0581-29 "folia aluminiowa uszlachetniona do innych celów" oraz opinię jednostek autorskich (pisma z dnia 20 stycznia 1999r. oraz 29 stycznia 1999r.) kwalifikujące importowany wyrób do grupy "Elementy obudowy budowlane aluminiowe - osłony wykończeniowe dachowe budowlane aluminiowe pozostałe". W związku z różnymi opiniami kwalifikacyjnymi Skarżąca Spółka wystąpiła do Głównego Urzędu Statystycznego o wydanie jednolitej opinii uzyskując odpowiedź (pismo z dnia [...]listopada 1999r. nr[...]) kwalifikującą importowaną folię T. do grupowania SWW 0581-29, co zostało potwierdzone ponownie w piśmie Głównego Urzędu Statystycznego z dnia [...] grudnia 2001r. nr [...]skierowanym do Urzędu Kontroli Skarbowej. W celu wyjaśnienia w sposób ostateczny wszelkich wątpliwości Urząd Kontroli Skarbowej zwrócił się pismem z dnia 23 stycznia 2003r. do Urzędu Statystycznego w Ł. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, który w odpowiedzi potwierdził zakwalifikowanie foli T. do symbolu SWW 0581-29.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00