Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 31 padziernika 2007 r., sygn. II SA/Ke 343/07

(...) Termin o jakim mowa w par. 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 r. w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących prace na stanowisku kierowcy (Dz. U. 05, Nr 69, poz. 622), ma charakter terminu procesowego i zarazem instrukcyjnego ustanowionoego dla organu oraz zmierza do przyspieszenia postępowania administracyjnego. Jego przekroczenie nie może stanowić podstawy zarzutu wadliwości samej decyzji, ani też praw lub obowiązków, o których w niej rozstrzygnięto.(...)

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Małgorzata Rymarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 października 2007 r. sprawy ze skargi T. O. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Komendant Policji, na podstawie art. 104 §1 i 2 k.p.a., art. 127 § 2 k.p.a. i art. 138 § 1 pkt k.p.a. w zw. z art. 124 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, po rozpatrzeniu odwołania T.O. utrzymał w mocy decyzję Komendanta Policji z dnia [...] Nr [...], w sprawie skierowania T. O. na badania psychologiczne z powodu kierowania samochodem marki [...], o nr rej. [...] będąc w stanie nietrzeźwości.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ II instancji ustalił, iż w dniu [...] ok. godziny 19.25 na skrzyżowaniu ulic S. i K. w K. zaistniała kolizja drogowa, w której uczestniczyła T. O. kierująca samochodem marki [...] o nr rej. [...] oraz P.K. kierujący samochodem marki [...] o nr rej. [...]. Po zaistniałym zdarzeniu, T.O. odjechała z miejsca kolizji, P.K. natomiast pojechał za nią. Podczas rozmowy, P. K. wyczuł z ust skarżącej woń alkoholu i poinformował o zdarzeniu funkcjonariuszy Policji. W związku z tym, że T. O. odmówiła poddaniu się badaniu stanu trzeźwości za pomocą urządzenia elektronicznego, funkcjonariusze Policji dowieźli ją do Szpitala w S., gdzie została poddana badaniu zawartości alkoholu we krwi, które wykazało zawartość 1,5 - alkoholu w jej organizmie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00